ADV
Wiadomości
Trending

Aktywnie i kulturalnie przez cały rok w DPS w Borzęcinie / zdjęcia

Miniony rok w Regionalnym Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie obfitował o nowe wydarzenia i atrakcje, a mieszkańcy nie mogli narzekać na nudę. Każdy znalazł coś dla siebie, ale po kolei…

Mimo towarzyszącej nam pandemii rok 2021 rozpoczęliśmy od jednego z najpiękniejszych świąt w kalendarzu, czyli od Dnia Babci i Dziadka. Dla nas to dzień szczególny z tego względu, że wielu z podopiecznych mogłoby być naszym dziadkiem czy babcią i nie raz uczymy się od nich radości z życia i czerpania z niego garściami. Niestety, ze względu na obostrzenia covidowe, dzieciaki nie mogły nas odwiedzić tak, jak odbywało się to, co roku, co nie znaczy, że o nas zapomniały…

Najmłodsi przygotowali piękne laurki oraz nagranie, w którym wykonują wzruszającą piosenkę i składają życzenia. Dzięki przedszkolakom z Bielczy oraz Przyborowa ten dzień był pełen uśmiechów i wzruszeń.

Kolejnym „małym” świętem były obchodzone 14 lutego Walentynki. Personel nie zapomniał o żadnym mieszkańcu, rozdając w tym dniu „serduszkowe” lizaki, wymieniając uściski i ciepłe słowa. Czym byłby jednak luty bez ostatków? Przygotowaliśmy cudowną zabawę i słodki poczęstunek. Były też głośna muzyka i tańce oraz pamiątkowe zdjęcia w przygotowanej w ramach terapii zajęciowej fotobudce.

Pozostając w tanecznym klimacie, dotrwaliśmy do 23 marca, kiedy to w naszym Domu dwójka kochających się ludzi zawarła związek małżeński. Chciałoby się zaśpiewać „Ach! Co to był za ślub!” Najpierw wzruszająca uroczystość w obecności Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, świadków i dyrekcji Domu, a później uroczysty obiad i cudowna zabawa. Nie zabrakło chwil wzruszenia podczas wyświetlenia filmiku przygotowanego przez personel, dotyczącego znajomości młodej pary, która rozkwitała właśnie w DPS.

Było coś dla ciała, aby później zadbać również o stronę duchową. W sali terapii zajęciowej ruszyły przygotowania do Świąt Wielkanocnych – mieszkańcy wykonywali kartki świąteczne, które wysłane zostały do rodzin, ozdoby, stroiki, zajączki z papieru i drewna. Palma wielkanocna to nie tylko ważny symbol religijny, ale też często owoc artystycznych starań! W ramach zajęć terapeutycznych mieszkańcy wykonali piękną, kolorową palmę, którą poświęcono w kaplicy naszego Domu. Mężczyźni konstruowali ozdoby wielkanocne podczas warsztatów stolarskich (według swoich pomysłów).

1 czerwca mieszkańcy wraz z opiekunami udali się na pierwszą w tym roku – ale jak się później okazało – nie ostatnią wycieczkę. Kierunkiem pierwszej podróży był Szczepanów i Bazylika pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie oprowadził nas sam kustosz parafii. Kilka dni później mieszkańcy udali się w odwiedziny do krakowskiego ZOO. Wizyta tak się im spodobała, że kilka tygodni później w ich ślady poszli inni mieszkańcy. Pogoda sprzyjała, dlatego w międzyczasie łapaliśmy promienie słoneczne i witaminę D w niezwykłej scenerii, dzięki uprzejmości właścicieli prywatnego ośrodka wypoczynkowego „Katamaran” w Radłowie.

W środę 23 czerwca w nowo wyremontowanym budynku wielofunkcyjnym Urzędu Gminy Borzęcin odbyła się inauguracja Ogólnopolskiej Karty Seniora. W okolicznościowym spotkaniu, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, wzięli udział przedstawiciele samorządu gminy Borzęcin, przedstawiciele Stowarzyszenia MANKO – partnera programu – oraz 30 seniorów reprezentujących organizacje działające na terenie gminy Borzęcin, w tym delegacja mieszkańców naszego Domu. Podczas spotkania przedstawiciele seniorów otrzymali Karty Seniora uprawniające do korzystania z katalogu usług i zniżek oferowanych przez lokalnych i ogólnopolskich partnerów programu.

Słoneczne dni wypełniały nam mniejsze, ale równie radosne wydarzenia jak grill, dzień sportu, wspólne pieczenie gofrów, a nawet drobne prace remontowe na terenie naszego Domu, z pomocą nieocenionych podopiecznych.

Wrzesień zaczął się dla nas od nowych doświadczeń. Po raz pierwszy bowiem mieszkańcy udali się do Brzeskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie mogli spróbować swoich sił podczas gry w kręgle. Już kilka dni później po raz kolejny odwiedziliśmy piękny Kraków – tym razem, aby uczestniczyć w emocjach sportowych, a to wszystko podczas meczu Wisły Kraków z Lechią Gdańsk. Jeszcze nie opadły emocje związane z polską ligą, a już udaliśmy się z kolejną wizytą do stolicy małopolski. Tym razem obserwowaliśmy mecze Mistrzostw Europy AMP Futbolu. Co to były za emocje! No i przekonaliśmy się, że pomimo niepełnosprawności można osiągać sukcesy, zdobywać mistrzostwa.

W miesiąc październik wkroczyliśmy tanecznym krokiem. Chociaż do karnawału pozostało jeszcze trochę czasu, u nas wesoło było na co dzień. Okazją do świętowania były dla nas urodziny Mieszkańców. Karaoke, wzbudziło wiele emocji i wpisze się w stały punkt naszych imprez. Nie mniejszą popularnością cieszyły się pozostałe konkursy i zabawy. Uwieńczeniem tego uroczystego dnia był przepyszny obiad oraz deser.

Listopad był dla naszych podopiecznych wzmożonym czasem pisania listów do Świętego Mikołaja. Pracy nie było końca, bo każdy mieszkaniec był bardzo grzeczny, jednak udało się im znaleźć chwilę przerwy na… imprezę andrzejkową. Maski, balony, słodkości i świetna zabawa towarzyszyły nam przez cały dzień. 6 grudnia odwiedził nasz Dom sympatyczny gość – Święty Mikołaj. Niejednokrotnie przyprawił mieszkańców o łzy szczęścia z powodu prezentów, o których marzyli. Tak właśnie wyglądał finał akcji „Święty Mikołaj dla Seniora”, w której uczestniczyliśmy po raz pierwszy. Dla młodszych mieszkańców także udało się przygotować upragnione prezenty, a to wszystko dzięki lokalnym darczyńcom. Rok zakończyliśmy wspólną Wigilią i wystrzałową zabawą Sylwestrową.

Oby każdy rok był tak radosny i pozwalający poszerzać horyzonty jak ten ubiegły. Przed nami kolejne miesiące, które są jeszcze niezapisaną kartą, ale my wyciągniemy z nich wszystko, co najlepsze.

Ewa Gładysz-Kulka
dyrektor Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie

blank

Podobne artykuły

Back to top button