ADV
KulturaWiadomości
Trending

“Akuszerki” Sabiny Jakubowskiej wyruszają za granicę! 

Wielokrotnie nagradzana, nominowana do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej, Nagrody Literackiej „Nike” oraz do Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza książka Sabiny Jakubowskiej zostanie wydana za granicą! Od blisko dwóch lat w mediach ogólnopolskich poświęconych literaturze co rusz pojawia się nazwisko związanej z Jadownikami i Brzeskiem Sabiny Jakubowskiej oraz tytuł jej najnowszej powieści – „Akuszerki”.

Historia losów kilku pokoleń akuszerek zostanie przetłumaczona na język angielski i wydana przez wydawnictwo Restless Books. Bardzo cieszymy się, że czytelnicy, m.in. w Stanach Zjednoczonych będą mogli poznać tę wyjątkową opowieść.

– „Cieszymy się niezmiernie, że mamy możliwość opublikować książkę “Akuszerki” Sabiny Jakubowskiej. Jest to niebywale plastyczna opowieść pisana porodami, śledząca losy trzech pokoleń akuszerek w polskiej wsi, w czasie wojen i niewyobrażalnych cierpień. To starannie opracowana i spektakularna epopeja zainspirowana zapiskami prababki – wiejskiej akuszerki – oraz własnymi obserwacjami autorki podczas pracy jako doula. Czy istnieje lepszy sposób opowiedzenia historii niż poprzez doświadczenia naszych przodkiń i przodków?

Książka stanowi doskonały przykład wysokiej klasy literatury światowej, którą Restless Books przekaże anglojęzycznym czytelnikom na całym świecie.” – Ilan Stevans, Restless Books.

O książce

Zima 1885 roku. Młodziutka Franciszka rodzi swoje pierwsze dziecko. W porodzie towarzyszy jej przybrana matka, znana w okolicy akuszerka. W tym samym czasie w pobliskim dworze również rodzi się dziecko. Franciszka zostaje zatrudniona jako jego mamka. Splot okoliczności sprawia, że zaczyna pomagać okolicznym kobietom w przyjściu na świat ich dzieci, a dzięki nieoczekiwanemu wsparciu zaczyna naukę w krakowskiej szkole położnych. Wraca z Krakowa do rodzinnej wsi bogatsza w wiedzę o rodzeniu, która boleśnie zderza się z wiejską rzeczywistością, biedną i zabobonną. Wciąga ją wir namiętności i wielkiej historii.

„Akuszerki” to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała, nienawidziła i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy.

Autorka

Sabina Jakubowska od lat jako doula towarzyszy kobietom przy porodach. Z wykształcenia jest archeologiem. Fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat. Jej debiutancka powieść dla młodzieży „Dom na Wschodniej” otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy Debiutów Tygodnika Powszechnego i Instytutu Książki. „Akuszerki” są jej pierwszą powieścią dla dorosłych czytelników.


Wydawnictwo Relacja / IB

Podobne artykuły

Back to top button