ADV
Wiadomości
Trending

Amerykańskie samoloty cysterny nad Powiatem Brzeskim

Nad ranem w czwartek 24 lutego 2022 r. siły rosyjskie zaatakowały terytorium Ukrainy. Kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice naszego wschodniego sąsiada. W wielu miejscach trwają ciężkie walki. Strona ukraińska informuje o kilkudziesięciu ofiarach śmiertelnych – oprócz żołnierzy giną też cywile.

W związku z sytuacją za wschodnią granica od kilku tygodni rosła również aktywność wojsk NATO. Przełożyło się to na wzrost ruchu lotniczego nad naszym powiatem. Oprócz samolotów transportowych pojawiły się także amerykańskie samoloty cysterny, które mają za zadanie wspieranie mniejszych samolotów myśliwskich i zwiadowczych z dala od baz w Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy tez w Polsce.

Na niebie nad Brzeskiem od kilku dni widoczne są samoloty cysterny zarówno te największe jak McDonnell Douglas KC-10A Extender (co najmniej 1 samolot), jak i nieco mniejsze Boeing KC-135 Staratotanker (co najmniej 2 samoloty).

Na początku lutego amerykańskie myśliwce F-15 przyleciały do Polski, by wzmocnić wschodnią flankę NATO. Amerykańskie myśliwce F-15 stacjonują obecnie w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Myśliwiec F-15E Strike Eagle to amerykański samolot zdolny do prowadzenia ataków na cele naziemne. Może to robić zarówno w dzień jak i w nocy, z małej wysokości oraz w każdych warunkach atmosferycznych. Jednocześnie może prowadzić walkę w powietrzu. F-15E ma niemal 20 m długości oraz 6 m wysokości. Waży ponad 17 ton. Na stałe uzbrojony jest w działko M61 Vulcan. Może też przenosić rakiety powietrze-powietrze i powietrze-ziemia (pociski rakietowe, bomby konwencjonalne i sterowane, w tym JDAM, Small Diameter Bomb i SLAM-ER, a także bomby jądrowe B61).

Ponizej przedstawiamy aktywność samolotów odnotowaną w serwisie flightradar24.

McDonnell Douglas KC-10A Extender

blank
021107-N-2794R-002.SOUTHERN IRAQ (November 7, 2002) — A United States Air Force KC-10 refuels a F/A-18C Hornet U.S. Navy Photo by Lieutenant Commander Charles Radosta. Cleared for release by ALBG PAO, LCDR Jeff Bender.

blank

Boeing KC-135 Staratotanker

blank

blank

blank

O zwiększonym ruchu lotnictwa transportowego w okresie poprzedzającym wkroczenie wojsk rosyjskich na Ukrainę pisaliśmy w materiale: Duży ruch samolotów wojskowych nad regionem tarnowskim / 22 lutego 2022 r. <==

foto: nadesłane przez czytelnika

wikipedia / U.S. Navy photo by Lt. Cmdr. Charles Radosta.

wikipedia /  U.S. Air Force photo/Tech. Sgt. Angelique Perez

IB

blank
Back to top button