ADV
Wiadomości

Apel o ograniczenie stosowania herbicydów

Środki ochrony roślin czyli pestycydy są powszechnie stosowane zarówno w rolnictwie, jak i w ogrodach, lasach, parkach, na placach zabaw, drogach, torach kolejowych. Uniknięcie kontaktu z pestycydami wydaje się dziś niemożliwe, ale najbardziej niepokojąca jest ich obecność w naszej żywności.

Herbicydy  to rodzaj pestycydów służących do selektywnego lub nieselektywnego zwalczania chwastów w uprawach. Ich stosowanie może stanowić uzupełnienie mechanicznych zabiegów pielęgnacyjnych.

– W trosce o wspólne zdrowie i ochronę środowiska naturalnego zachęcamy mieszkańców do ograniczenia stosowania preparatów herbicydowych stosowany powszechnie do ochrony upraw rolniczych i ogrodniczych.

Substancje zawarte w środkach chwastobójczych przedostają się do gleby i wody oraz mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi.

Zachęcamy do rezygnacji ze środków chemicznych na rzecz naturalnych, mechanicznych metod pielęgnacji roślin – apeluje wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński.

Przepisy UE nakazują tzw. integrowaną ochronę roślin, czyli korzystanie w pierwszej kolejności z zapobiegawczych, naturalnych lub innych niechemicznych metod zwalczania patogenów, szkodników i chwastów, a dopiero w razie ich nieskuteczności, używanie chemicznych środków ochrony roślin. Ale rolnik nie ma dziś obowiązku dokumentowania wszystkich działań zapobiegawczych podjętych w ramach integrowanej ochrony roślin, brak jest wskaźników, a kontrole w ramach Wspólnej Polityki Rolnej obejmują zaledwie 1% gospodarstw. Nie wiadomo jak szeroko jest stosowana integrowana ochrona roślin, a ilość sprzedawanych środków chemicznych stale rośnie.

IB / iwkowa.pl

Podobne artykuły

Back to top button