ADV
Wiadomości

Będzie mocno wiało! 17 stycznia 2022 r.

Do Polski z północy Europy zbliża się gwałtowne załamanie pogody. W poniedziałek 17 stycznia 2022 r. od godzin porannych będzie nasilał się północno-zachodni wiatr, który największą siłę osiągnie w godzinach popołudniowych podczas przechodzenia frontu chłodnego z prognozowaną formacją liniową, która przyniesie opady śniegu, deszczu ze to śniegiem lub śniegu, chwilami intensywne. Maksymalne spodziewane porywy wiatru będą dochodzić do 70-90 km/h. Na terenie Powiatu Brzeskiego opady deszczu i śniegu przewidywane są od godziny 10.30. Zalecana jest ostrożność i zabezpieczenie luźnych przedmiotów.

W niedzielę mieszkańcy całej Polski otrzymali smsy z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: „Uwaga! Wieczorem, w nocy i jutro silny wiatr (16/17.01). Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy”.

– Początkowo najgwałtowniejszy pęd powietrza będzie notowany wzdłuż województw północnych, gdzie wczesnym porankiem nasunie się również front chłodny z liniową formacją szkwałową, generującą intensywne opady mieszane w postaci deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej, drobnego gradu oraz mokrego śniegu. W jego zasięgu możliwe są także lokalne zjawiska burzowe.

W trakcie poniedziałku, z północnego – zachodu i północy dalej na południowy – wschód / południe bardzo szybko będzie przemieszczać się omawiana strefa frontowa z rozległym pasmem liniowym lub zwartą linią szkwału z silnymi / bardzo silnymi porywami wiatru o prędkości >70-100 km/h, lokalnie aż >100-115 km/h!

Ponadto, silne wymuszanie ruchów wznoszących – zarówno w dolnej, jak i środkowej troposferze będzie sprzyjać występowaniu intensywnych opadów mieszanych w połączeniu z lokalnymi formacjami burzowymi wbudowanymi w strukturę szkwałową.

O dużej dynamice spodziewanego chłodnego frontu atmosferycznego świadczy jego imponująca prędkość przemieszczania – za sprawą bardzo aktywnego odcinka prądu strumieniowego o prędkości średniej w środkowej troposferze wynoszącej nawet >40-65 m/s (>144-234 km/h na powierzchni izobarycznej 500 hPa, tj. 5,5 km n.p.g.), związana z nim rozległa formacja liniowa przetoczy się z północy na południe Polski w ciągu zaledwie… kilku godzin (!), na całej trasie generując intensywne opady mieszane (bliżej obszarów podgórskich oraz w górach spodziewana jest silna zawieja i zamieć śnieżna), szkwałowe porywy wiatru oraz mająca podwyższony potencjał do wytwarzania wyładowań atmosferycznych – informuje Grzegorz Zawiślak z Polish Storm Chaser.

Czego możemy się spodziewać?
Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości, z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód, jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

Przed wystąpieniem silnych wiatrów, prosimy o zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się poza domem, zamknięcie i zabezpieczenie okien i drzwi. Prosimy również o przestawienie pojazdów w bezpieczne miejsce i przygotować się na możliwe awarie prądu. W trakcie silnych wiatrów bezwzględnie należy unikać wychodzenia na zewnątrz.

WICHURA – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ / Poradni Rządowego Centrum Bezpieczeństwa <==


IB / Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser / Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec

Podobne artykuły

Back to top button