ADV
Wiadomości
Trending

Bezpieczne podróżowanie po Małopolsce podczas długiego majowego weekendu

Przed nami długi weekend majowy (28.04 – 03.05. br.) Na drogach pojawi się więcej niż zwykle pojazdów, co może powodować dodatkowe utrudnienia na trasach wlotowych i wylotowych z aglomeracji miejskich. Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym, małopolscy policjanci ruchu drogowego zwiększą nadzór nad ruchem drogowym, zwłaszcza podczas wyjazdów oraz powrotów. Przez ten okres, nad bezpieczeństwem podróżnych będzie czuwać więcej niż zwykle policjantów ruchu drogowego.

Głównym celem policyjnych działań będzie pomoc kierującym w bezpiecznym podróżowaniu poprzez:

nadzorowanie głównych szlaków komunikacyjnych województwa;
udzielanie wskazówek i rad kierującym;
upłynnianie ruchu i kierowanie pojazdów na drogi objazdowe.
Szczególnym nadzorem objęta zostanie popularna „Zakopianka”, poprzez: wyłączenie sygnalizacji świetlnej lub wydłużenie cyklu świetlnego na priorytetowym kierunku Kraków – Zakopane (w uzgodnieniu z zarządcą drogi) w miejscach, gdzie zazwyczaj dochodzi do zatorów, w szczególności: zjazd z A-4 na ul. Zakopiańską (Węzeł Południe); ciąg skrzyżowań z sygnalizacją świetlną na ul. Zakopiańskiej; Góra Libertowska; miejscowość Klikuszowa.

Podczas weekendu majowego należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Do służby w tych dniach zostanie skierowana większa liczba funkcjonariuszy, którzy będą realizowali zadania mające na celu zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych i ich skutków.

Policjanci będą reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

  • nadmierną prędkość,
  • wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,
  • wymuszanie pierwszeństwa przejazdu,
  • niezapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami (bez fotelików),
  • kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, każda kontrola drogowa będzie wiązała się z badaniem trzeźwości kierującego.

UWAGA – kierujący jednośladami

W związku z rozpoczęciem sezonu rowerowego i motocyklowego ze szczególnym apelem o rozważną jazdę – zgodną z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, zwracamy się do kierujących jednośladami. Wypadek z udziałem prowadzącego jednoślad często kończy się ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet i śmiercią. Nie zawsze kierujący tymi pojazdami są sprawcami tych zdarzeń, dlatego prosimy, aby inni użytkownicy drogi zachowali życzliwość wobec tych niechronionych uczestników ruchu drogowego i jeździli z rozwagą. Włączając się do ruchu, należy dokładnie obserwować nadjeżdżający pojazd, a szczególnie jednoślad, gdyż im mniejszy obiekt, tym trudniej ocenić prędkość, z jaką nadjeżdża. Istotne jest bowiem, by włączając się do ruchu nie zmuszać nadjeżdżających pojazdów do gwałtownego hamowania, nie spowodować zagrożenia bezpieczeństwa.

Najprostsze sposoby bezpiecznego podróżowania:

należy sprawdzić stan techniczny pojazdu,
kierowca przed podróżą powinien być wypoczęty,
jazda w trzeźwości – pod żadnym pozorem nie wolno kierować pojazdem po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu, gdyż może to doprowadzić do ogromnej tragedii,
przestrzeganie występujących ograniczeń prędkości – nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie,
zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych (w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego uratują życie i zdrowie),
właściwe zaplanowanie podróży (wcześniejszy lub późniejszy, od przewidywanego maksymalnego natężenia, ruchu wyjazd i powrót),
pamiętajmy o zastosowaniu zasady „ograniczonego zaufania”, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami – którzy nie zawsze są na drogach widoczni,
W dniach 30.04 – 03.05.2023r. obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton:

30 kwietnia (niedziela) – w godz. 18.00 – 22.00;

1 maja (poniedziałek) – w godz. 8.00 – 22.00;

2 maja (wtorek) – w godz. 18.00 – 22.00;

3 maja (środa) – w godz. 8.00 – 22.00.

Podczas ubiegłorocznego majowego weekendu (od 29.04 do 3.05.2022 roku), w wyniku brawury, braku rozsądku lub nieuwagi w 27 wypadkach 2 osoby zginęły, a 32 zostały ranne. Ponadto zatrzymano ponad 120 nietrzeźwych kierujących.

Małopolska Policja apeluje do podróżujących w czasie długiego weekendu majowego o rozwagę, rozsądek i życzliwość na drodze wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego!

KPP Brzesko

blank

Podobne artykuły

Back to top button