ADV
1
Wiadomości

Bochnia. Kolejne przypadki łamania obowiązujących zakazów w związku z epidemią koronawirusa surowo karane

Towarzyskie spotkanie w lesie, wspólne piwo przed blokiem, opuszczenie kwarantanny z uwagi na potrzebę wymiany waluty, to dla niektórych osób powody warte złamania  obowiązujących przepisów mających na celu walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Zgodnie z zapowiedzią, ostatniej doby policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bochni wyciągnęli surowe konsekwencje wobec osób nieprzestrzegających nowych obostrzeń.  

„Będzie szybka ścieżka karania osób wyłamujących się z obywatelskiej solidarności, które narażają nie tylko siebie, ale również innych. Będą one ponosiły konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych działań – zapowiedział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.”

W związku ze zmianami, jakie wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów, zmieniła się również taktyka działań policjantów patrolujących miasta i wsie powiatu bocheńskiego. Znacząca część policjantów wykonuje intensywne czynności patrolowe, a od kilku dni w zadaniach tych policjantów wspomagają również żołnierze. Niestety już pierwsze dni wzmożonych kontroli pokazują, że mimo wielu apeli o odpowiedzialne zachowanie, mimo zapowiedzi surowych konsekwencji niestosowania się do obostrzeń nie wszyscy w dobie epidemii koronawirusa zdają się rozumieć powagę sytuacji.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bochni, w czasie ostatniej doby ukarali mandatami 6 osób niestosujących się do zakazu gromadzenia się, oddali pod opiekę rodziców 2 osoby nieletnie, które w tym czasie, bez opieki dorosłych przebywały poza miejscem zamieszkania i przygotowali kolejny wniosek do sądu o ukaranie osoby za złamanie zasad kwarantanny.

W środę (1 kwietnia), policjanci patrolujący jedno z osiedli mieszkaniowych na terenie Bochni, zauważyli siedzących na ławce mężczyznę i kobietę spożywających wspólnie alkohol. Osoby te, z racji niestosowania się do zakazu spotkań, oraz za spożywanie alkoholu w miejscu objętym zakazem zostali ukarani mandatami karnymi w kwocie 500 złotych każdy. Kolejny przypadek złamania obostrzeń dotyczących zakazu organizowania spotkań miał miejsce w Damienicach w rejonie zalesionym, przy drodze technicznej autostrady A4. Tam grupa młodzieży, po godzinie 1:00 w nocy spotkała się w 6 osób, w tym dwie osoby nieletnie. Cztery osoby pełnoletnie w związku z artykułem 54 KW zostały ukarane mandatami karnymi, a nieletni zostali oddani pod opiekę rodziców, których poinformowano o konsekwencjach niestosowania się do obowiązujących zakazów.

W ramach działań wspierających służby sanitarne policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bochni nieprzerwanie, wraz z żołnierzami Wojska Polskiego kontrolują osoby odbywające kwarantannę na terenie powiatu bocheńskiego. W trakcie jednej z kontroli na terenie Bochni, patrol nie zastał mężczyzny objętego przymusową kwarantanną. Policjanci ustalili, że mężczyzna w tym czasie wyszedł do kantoru, gdyż potrzebował wymienić pieniądze. Z kontroli została sporządzona notatka, która posłuży do sporządzenia do sądu wniosku o ukaranie wobec mężczyzny, za tak niefrasobliwe zachowanie.

Jeszcze raz apelujemy do wszystkich o odpowiedzialność i solidarność w działaniu na rzecz ochrony życia i zdrowia naszego jak również innych osób. Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, i zakazu gromadzenia się narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro!

KPP Bochnia

Podobne artykuły

Back to top button