ADV
blank
Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Bojowy „robot z Tarnowa” wyróżniony podczas targów wojskowych w Kielcach

9 września 2022 roku podczas 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbyło się wręczenie Defenderów – najważniejszej nagrody polskiego przemysłu obronnego. Tę prestiżową nagrodę otrzymują wybitne wyroby, które wyróżniają się swoją innowacyjnością i nowoczesnością. Jedna z nagród Defender trafiła do Konsorcjum, w skład którego wchodzą Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. (lider), Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego oraz białostocka spółka STEKOP S.A. Nagroda dla konsorcjum została przyznana za wspólne dzieło – autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych PERUN.

PERUN to pierwszy w Polsce autonomiczny robot mający możliwość prowadzenia celnego i bezpiecznego ognia w ruchu. „Robot z Tarnowa”, bo tak nazywają go media, jest także pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie autonomicznym pojazdem kołowym, który został zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych. Jego masa całkowita to 900 kg. Napędzany jest silnikiem spalinowym i charakteryzuje się dużą dzielnością terenową. Uzbrojony jest w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU A3), system optoelektroniczny z dalmierzem laserowym, skaner 3D, odbiornik GPS czy detektor kierunku strzału. Stworzony przez polskich konstruktorów pojazd cechuje się otwartą konfiguracją, która umożliwia włączenie go do innych nadrzędnych systemów, integrację z innym uzbrojeniem, jak również wyposażenie go w detektory skażeń i promieniowania oraz w środki oddziaływania nieśmiercionośnego, np. granaty dymne czy syreny dźwiękowe. Wóz jest zdolny do autonomicznego przemieszczania, natomiast kwestia użycia uzbrojenia pozostanie w gestii człowieka – operatora. Przeznaczeniem pojazdu jest prowadzenie rozpoznania w bezpośredniej styczności wojsk, patrolowanie i dozorowanie tras/stref, zadania logistyczne i ewakuacyjne a także wsparcie ogniowe wojsk własnych. Kierowaniem działaniami pojazdu i użyciem pokładowego uzbrojenia i osprzętu zajmować się powinno dwóch żołnierzy, znajdujących się w pojeździe bazowym lub w terenie za pomocą przenośnych pulpitów. Perun jest także pierwszym w Polsce autonomicznym robotem, który wykonał dziesięciogodzinny nieprzerwany patrol na dystansie 50km.

Projekt pod nazwą „Autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych” finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa pn. „Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców”.

foto: Magdalena Wrona, Specjalista ds. mediów

ZMT Tarnów

blank

Podobne artykuły

Back to top button