ADV
Religia

Borzęcin / Koncert Kolęd i Jasełka – W trosce o tradycję i lokalne talenty

26 stycznia 2020 roku w Kościele Parafialnym w Borzęcinie Dolnym odbył się Koncert Kolęd oraz Jasełka. Organizatorami uroczystości byli: Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Bł. Karoliny Kózkówny w Borzęcinie Dolnym, Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Borzęcinie Dolnym oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie. Uroczystość składała się z trzech części: koncertu kolęd i pastorałek wykonanych zespołowo przez chór „Borzęckie Słowiki”, jasełek przedstawionych przez dzieci z przedszkola oraz pastorałek zaprezentowanych przez solistów.

– W pierwszej części „Borzęckie Słowiki” wykonały dwugłosowo współczesne i tradycyjne kolędy. Zespół zaśpiewał w składzie: Karolina Kózka, Gabriela Kowal, Martyna Pawlik, Magdalena Gajos, Amanda Pawlik, Paulina Witek, Anna Gofron, Jakub Cisak, Wiktor Dębiński i Jakub Badowski. Utwory prezentowane to: „Opłatek”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Dziś w stajence”, „Skrzypi wóz”, „Jakieś światło nad Betlejem” oraz „Tylko jedna taka noc” – informuje Cecylia Czaja, opiekun chóru i dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym.

W drugiej części, po występie Borzęckich Słowików swoje umiejętności teatralne zaprezentowały dzieci z przedszkola w Borzęcinie Dolnym pod opieką Marioli Barańskiej. Przedszkolaki przedstawiły jasełka autorstwa Jolanty Ratajczak pt. ,,Nie w pałacach, srebrze, złocie”.

– W roli Marii wystąpiła Karolina Pyzik, świętym Józefem był Marcin Badowski. W pastuszków wcielili się Przemysław Banaś, Jakub Hebda i Klaudiusz Rzepka. Aniołków odegrały Amelia Czaja, Wiktoria Banaś, Amelia Cisak, Inga Bednarczyk. Nie zabrakło Mędrców ze Wschodu, którymi byli Hubert Fela i Dawid Janeczek. Jako dzieci zaprezentowały się Maja Czesak i Aleksandra Siudut – mówi Mariola Barańska.

Występ przeplatany był kolędami ,,Wśród nocnej ciszy”, ,,Chojka”, ,,Śpij malutki synku”, ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Trzecią część stanowił występ solistów. Przedstawiciele chóru „Borzęckie Słowiki” zaprezentowali następujące pastorałki: Karolina Kózka – „Mój maleńki Panie”, Gabriela Kowal – „Mały Bóg”, Martyna Pawlik – „Cicha i święta noc”, Anna Gofron – „Kolęda cisza”, Amanda Pawlik – „Nasz Wielki Król” i Jakub Cisak – „Mario, czy Ty wiesz”. Anna Gofron swój występ wzbogaciła grą na oboju.

Na uroczystość przybyła licznie zgromadzona publiczność z Borzęcina i okolic, w tym: Tadeusz Żurek zastępca wójta gminy Borzęcin, Piotr Kania dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.

Na zakończenie proboszcz parafii w Borzęcinie Dolnym ks. Marek Obrzut podziękował opiekunom oraz dzieciom za piękny występ.

– Gdyby nie wysiłek i praca występujących nie byłoby tego pięknego efektu. Dziękuję za koncert w naszej świątyni zarówno pani dyrektor Cecylii Czaja, chórowi „Borzęckie Słowiki” i tym małym artystom z przedszkola, którzy pięknie zaprezentowali się w przygotowanych jasełkach. Świętujemy jeszcze Dzień Babci i Dziadka, mamy opłatek dla ludzi starszych i dobrze, że wszyscy mogli z tego występu skorzystać.

Zastępca wójta Tadeusz Żurek pogratulował występu oraz złożył zgromadzonym życzenia noworoczne.

– Wsłuchując się w to misterium bożonarodzeniowe wypowiedziane i wyśpiewane przez przedszkolaków składam w imieniu wójta, jak i w imieniu własnym najserdeczniejsze życzenia miłości i pokoju oraz ludzkiej życzliwości na cały 2020 rok dla wszystkich mieszkańców parafii.

Słowa wdzięczności przekazała także Cecylia Czaja.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie i wykonanie Koncertu Pieśni Bożonarodzeniowych i Jasełek. Podziękowania kieruję pod adresem współorganizatorów, czyli proboszcza parafii Borzęcin Dolny – księdza Marka Obrzuta oraz dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie – pana Piotra Kani. Za przybycie i ciepłe słowa wyrażam wdzięczność wójtowi Tadeuszowi Żurkowi. Serdecznie dziękuję pani Marioli Barańskiej za przygotowanie Jasełek, panu Filipowi Czyż za pracę przy nagłośnieniu, panu Andrzejowi Grucy – za nagranie uroczystości oraz panu Bogdanowi Białkowi za wykonanie zdjęć. Moją wdzięczność kieruję pod adresem rodziców za wszelką okazaną pomoc. Szczególne podziękowania składam dzieciom i uczniom za wspaniały występ. Przygotowanie i przeprowadzenie koncertu oraz jasełek wymaga dużego wkładu pracy zarówno opiekunów, jak i uczestników. Jednak trud ten przynosi wspaniałe rezultaty. Dzieci śpiewając w zespole i występując w jasełkach szlifują swoje talenty, uczą się współpracy w grupie, pokonuję tremę i nieśmiałość, rozwijają swoją pamięć i uwrażliwiają się na piękno kultury. Cieszę się, że Koncerty Kolęd i Pastorałek połączone z Jasełkami stały się tradycją w Borzęcinie Dolnym przy współpracy z Parafią w Borzęcinie Dolnym oraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Borzecinie – podsumowuje dyrektor Cecylia Czaja.

Galeria zdjęć <==

(cc, mb, pio)

Zdjęcia: Andrzej Gruca

Podobne artykuły

Back to top button