ADV
Wiadomości
Trending

Borzęcin. Ruszyły Gminne Przewozy Autobusowe

Z dniem 1 sierpnia 2023 r. Gmina Borzęcin uruchomiła przewozy pasażerskie na dwóch wewnątrzgminnych liniach komunikacyjnych.

Busy komunikacji zbiorowej kursują na trasach: Jagniówka – Borzęcin Dolny – Borzęcin Centrum – Waryś – Bielcza – Bielcza pod stacją PKP (linia nr. 1) oraz Łęki – Przyborów – Przyborów koniec – Łazy – Borzęcin Borek – Borzęcin Remed – Borzęcin Centrum – Czarnawa (linia nr. 2). Wykonawcą przewozów jest firma Transport Osobowo-Towarowy „JANPOL” Jan Pięta, która w wyniku postępowania przetargowego złożyła najkorzystniejszą ofertę. Zadanie współfinansowane jest ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

– Od wielu miesięcy prowadziliśmy działania zmierzające do likwidacji „białych plam” w zakresie transportu publicznego w gminie Borzęcin, w tym rozwiązania problemu komunikacyjnego połączeń międzygminnych, szczególnie na linii Waryś – Bielcza – Brzesko, gdzie dotychczasowi przewoźnicy wycofali się ze świadczenia usług ze względu na brak rentowności wykonywania przewozów.

Aktualnie sfinalizowaliśmy temat uruchomienia Gminnych Przewozów Autobusowych, które umożliwiają mieszkańcom miejscowości i przysiółków gminy dojazd do Borzęcina gdzie mieści się Ośrodek Zdrowia, Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz zlokalizowane są liczne obiekty handlowe, a w przypadku mieszkańców Borzęcina, Warysia i Bielczy dojazd do stacji PKP w Biadolinach Szlacheckich – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Nie każdy z mieszkańców dysponuje środkiem lokomocji. Bariery komunikacyjne utrudniają korzystanie z podstawowych usług. Szczególnie osoby starsze i samotne borykają się z problemami w zakresie przemieszczania się. Dlatego Gmina Borzęcin pilotażowo uruchomiła Gminne Przewozy Autobusowe, obejmując liniami komunikacyjnymi również te przysiółki, w których od kilku, a nawet kilkudziesięciu lat przewozy nie były wykonywane.

– Finalizujemy również temat braku przewozów pasażerskich z Bielczy i Warysia do Brzeska.

Po wielokrotnych rozmowach z przedstawicielami Zarządu Powiatu uruchomiona zostanie linia komunikacyjna Waryś – Bielcza – Brzesko. Dzięki życzliwości i determinacji Starosty Brzeskiego Andrzeja Potępy, powiat pozyskał środki z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Ponadto Rada Gminy Borzęcin uchwałą nr XLIV/362/2023 z dnia 29 czerwca 2023 roku udzieliła powiatowi pomocy finansowej w wysokości 6 tysięcy złotych na pokrycie części wkładu własnego w zakresie realizacji przewozów na tej linii – informuje wójt Kwaśniak.

Warto wspomnieć, że w działania te zaangażowana była sołtys Wsi Bielcza, radni Rady Gminy z tej miejscowości, radny z Warysia oraz podejmujący interwencje w Starostwie Powiatowym mieszkańcy.

Wiele wskazuje na to, że już za kilkanaście dni „białe plamy” w zakresie komunikacji zbiorowej całkowicie znikną z mapy gminy Borzęcin.

W załączeniu rozkład jazdy na liniach Jagniówka – Bielcza oraz Łęki – Czarnawa, funkcjonujących w ramach Gminnych Przewozów Autobusowych.

Gmina Borzęcin

ROZKŁAD JAZDY

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button