ADV
Wiadomości
Trending

Borzęcin / Sądowy finał napadu z maczetą

Jak informuje Radio Kraków prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko sprawcom napadu z użyciem maczety do którego doszło w nocy z 19/20 stycznia 2021 r. w jednej z miejscowości w gminie Borzęcin. Sąd zdecyduje czy skrucha jednego ze sprawców jest okolicznością łagodzącą – bowiem jeden ze sprawców tuż po zdarzeniu zadzwonił na policję i poinformował o całej sprawie.

– Kiedy jeden z nich wracał do domu, zadzwonił na policję i poinformował o zdarzeniu. Stwierdził, że miał poczucie winy. Uznał, że powinien o tym poinformować organy ścigania – mówi sędzia Tomasz Kozioł dla Radia Kraków.

Przypomnijmy:

Policjanci z Brzeska zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o dokonanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, do którego doszło w nocy z 19/20 stycznia 2021 r. w jednej z miejscowości w gminie Borzęcin.

W środę (20.01.2021r.) około godziny 3, policjanci z Brzeska odebrali zgłoszenie o rozboju, do którego doszło w domu jednorodzinnym w jednej z miejscowości w gminie Borzęcin. Funkcjonariusze od razu pojechali na miejsce i tutaj ustalili, że zgłaszającym był jednocześnie jeden ze sprawców. 18–letni mężczyzna oświadczył policjantom, że „gryzło” go sumienie i dlatego postanowił powiadomić o przestępstwie oraz przyznać się do jego popełnienia.

Młody człowiek przyznał, że to on wpadł na pomysł, aby dokonać napaści na własnego ojczyma z którym wspólnie mieszkał i któremu chciał zabrać gotówkę. W tym celu skontaktował się ze swoim 19- letnim kolegą, którego namówił do udziału w przestępstwie. Wspólnie też zaplanowali dalszy przebieg zdarzenia. Z jego relacji wynikało, że do rozboju doszło w nocy z 19/20 stycznia 2021r. Wtedy to przyszedł do mieszkania kolegi, by około godziny 20, razem pojechać do domu pokrzywdzonego.

Kiedy obaj sprawcy byli na miejscu, do wnętrza domu 41-letniego mężczyzny wszedł jedynie kolega a pasierb został na zewnątrz. 19-latek zażądał od gospodarza wydania gotówki i groził mu pozbawieniem życia a na potwierdzenie swoich słów uderzył kilkakrotnie w stół trzymaną w ręce maczetą, która … w konsekwencji się złamała. Na koniec zrabował pieniądze w kwocie 140 złotych i wybiegł z domu pozostawiając na miejscu zdarzenia złamane ostrze maczety a zabierając ze sobą samą rękojeść. Następnie obaj sprawcy udali się do miejsca zamieszkania 19-latka.

Policjanci którzy wykonywali czynności w związku z rozbojem pytali pokrzywdzonego, dlaczego nie zawiadomił policji o tym przestępstwie. Mężczyzna oświadczył, że obawiał się ponownego napadu. Niespełna kilka godzin zajęło policjantom ustalenie miejsca pobytu19-letniego napastnika. W trakcie przeszukania jego miejsca zamieszkania policjanci zabezpieczyli rękojeść maczety z odłamanym ostrzem, którego część pozostała na miejscu zdarzenia.

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i po nocy spędzonej w policyjnym areszcie doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzut dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Na wniosek prokuratora sąd podjął decyzję o zastosowaniu wobec mężczyzn środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawcom grozi teraz kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.

foto: zdjęcie ilustracyjne

IB / Radio Kraków / Policja

Podobne artykuły

Back to top button