ADV
Wiadomości
Trending

Borzęcin / Z wdzięczności za pomoc i wsparcie

W niedzielę 21 stycznia 2024 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Borzęcinie odbyło się Polsko-Ukraińskie Kolędowanie. To niecodzienne wydarzenie było okazją do wysłuchania kolęd, zapoznania się z świątecznymi tradycjami i zwyczajami w Ukrainie oraz degustacji tradycyjnych ukraińskich potraw. Na stołach nie zabrakło syrników, pampuszków, uzwaru i innych świątecznych specjałów, które wzbogaciły słodkości przygotowane przez Panie z Klubu Senior+ Gminy Borzęcin. Spotkanie było wyrazem podziękowania obywateli Ukrainy zamieszkujących gminę Borzęcin za nieocenioną pomoc samorządu i mieszkańców w związku z wojną za wschodnią granicą.

Galeria zdjęć <==

W marcu 2022 roku Gmina Borzęcin przyjęła pierwszych Ukraińców, którzy w związku z konfliktem zbrojnym w ojczyźnie zostali zmuszeni do ucieczki. Z dnia na dzień liczba uchodźców wzrastała, a pomoc mieszkańców, Urzędu Gminy, GOPS, jednostek OSP i innych instytucji była wyrazem solidarności z potrzebującymi. W ramach szerokiego wsparcia podjęto działania, aby zapewnić niezbędne warunki kwaterunkowe i bezpieczeństwo przybywającym z Ukrainy. Udzielano wszechstronnej pomocy, począwszy od przyjmowania uchodźców do swoich domów, poprzez wsparcie materialne i finansowe, pomoc psychologa, prawnika, organizację nauki języka polskiego, a także organizację procesu edukacji. Mieszkańcy pomagali z potrzeby serca, nie oczekując nic w zamian. Konflikt zbrojny w Ukrainie trwa nadal, a w miejscowościach gminy Borzęcin w miejscach stałego zakwaterowania przebywa ponad 40-osobowa grupa obywateli z nadzieją na powrót do wolnej ojczyzny.

W niedzielny, styczniowy wieczór przygotowali dla mieszkańców gminy Borzęcin artystyczne wydarzenie będące wyrazem wdzięczności za nieocenioną pomoc, wsparcie, solidarność i dobre serce. Przy tradycyjnym, ukraińskim wigilijnym stole, w regionalnych strojach zaprezentowali świąteczne zwyczaje oraz zaśpiewali w swoim ojczystym języku najpiękniejsze kolędy. Po zakończonej części artystycznej gospodarzowi Gminy, wójtowi Januszowi Kwaśniakowi wręczyli kołacz, będący wyrazem wdzięczności za otrzymaną pomoc. W dalszej części wydarzenia, śpiewano polskie kolędy, do których przygrywał artysta muzyk Józef Gąsawski.

W Polsko–Ukraińskim Kolędowaniu wzięli udział zaproszeni goście: Wojciech Skruch – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Kazimierz Brzyk – przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego, radni Gminy Borzęcin, proboszczowie i wikariusze parafii Gminy Borzęcin, dyrektorzy placówek oświatowych oraz jednostek organizacyjnych.

Ten niezwykły wieczór był także okazją do złożenia obecnym na sali babciom i dziadkom życzeń z okazji ich święta. Życzenia w imieniu samorządu złożyli: Katarzyna Ciochoń – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, która ufundowała prezent niespodziankę w postaci pluszowego misia oraz Janusz Kwaśniak – wójt gminy Borzęcin, który przekazał okolicznościowe słodkości. Zarówno dla babć i dziadków, jak i wszystkich obecnych dzieci był to czas pełen wyjątkowej radości, a ponad trzymetrowy biały miś cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

W ramach Polsko-Ukraińskiego Kolędowania na borzęcińskiej scenie wystąpili: Ines Oleksy, Wiktoria Szamurdowa i syn Denis, Maria Bohaichuk i wnuk Oleksii Holik, Tatiana Holovko, Krawtsowa Liubow, Ivanchuk Liubow, Roman Słowiński, Kamil Czesak, Józef Gąsawski, Paweł Wójcik i Łukasz Zaleśny. Dziękujemy!

Zdjęcia: Andrzej Gruca

borzcin.pl

Podobne artykuły

Back to top button