ADV
blank
Wiadomości

Brzesko / Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków w innej formie

1 i 2 listopada 2020 na obu cmentarzach parafialnych w Brzesku miała się odbyć kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. Początkowo kwestę do puszek  wolontariusze Komitetu Odnowy Starego Cmentarza Parafialnego planowali tradycyjnie przed bramami cmentarzy. Jednak zamkniecie cmentarzy z powodu sytuacji epidemiologicznej pokrzyżowało ich plany. Ludzie dobrej woli mogą wesprzeć ten szczytny cel wykonując wpłatę na konto parafii Św. Jakuba tytułem: Darowizna na cele kultu – cmentarz.

– Na starym cmentarzu można zobaczyć także odnowione nagrobki, zaznaczone biało czerwonymi wstążkami, których koszty konserwacji zostały pokryte z kwest przeprowadzanych w ubiegłych latach na naszych brzeskich cmentarzach – czytamy na stronie Parafii Św. Jakuba.

W minioną niedzielę w kościele Ducha Św. na cmentarzu miało miejsce poświęcenie kolejnego, odnowionego zabytkowego nagrobku sfinansowanego z ubiegłorocznej kwesty.

Stary cmentarz parafialny usytuowany jest przy ulicy Kościuszki. Został on założony pomiędzy rokiem 1785 a 1813. Na cmentarzu spoczywają liczni obywatele miasta Brzeska oraz osoby zasłużone. Na cmentarzu znajdują się trzy kaplice. Pierwsza pod wezwaniem św. Krzyża, wybudowana przed 1850 rokiem, przez mieszczanina Stanisława Janiszewskiego, druga to kaplica grobowa hr. Sumińskich oraz trzecia mała kaplica grobowa, rodziny Jurkowskich, wybudowana przez Franciszka Jurkowskiego w okresie międzywojennym. W roku 1973 cmentarz parafialny został ostatecznie zamknięty. Obecnie dokonuje się tam tylko pochówków w grobowcach.

Komitet Odnowy i Troski o Cmentarz Parafialny w Brzesku kwestuje na w/w cel przez cały rok, a pieniądze można wpłacać na podany niżej adres:

Parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap. w Brzesku

32-800 Brzesko, ul. Głowackiego 2

Nr konta: 06 1020 4984 0000 4702 0030 8551

tytułem: Darowizna na cele kultu – cmentarz

foto / polskaniezwykla.pl

Parafia Św. Jakuba / IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button