WiadomościWideo

Brzesko. Dzień flagi 2020 / zdjęcia i video

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w przestrzeni naszych miast i wsi robi się wyjątkowo – biało czerwono! Nie inaczej jest w gminie Brzesko. Mimo że stan epidemii koronawirusa uniemożliwił organizację wielu dotychczasowych inicjatyw patriotycznych – to nie brakuje akcentów patriotycznych. 

Wszystkim, którzy jeszcze tego nie zrobili – przypominamy oraz zachęcamy do wywieszenia flag narodowych na domach mieszkalnych oraz w miejscach pracy. 

Już w czwartek 30 kwietnia na wieży starego ratusza w Brzesku, gdzie obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego, a przez lata funkcjonował Miejski Ośrodek Kultury zawisła duża biało-czerwona flaga. Płótno jest szerokie na prawie 1,5 metra i długie na około 15 metrów. Aby powstała tak dużych rozmiarów flaga zużyto ponad 22 metry kwadratowe materiału białego i czerwonego.

Kolejnym pomysłem na wspólnie świętowanie jest patriotyczny mapping – a więc multimedialna projekcja na fasadzie budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Głowackiego. Po zachodzie słońca wyremontowana w ubiegłym roku fasada Urzędu Miejskiego staje się olbrzymim ekranem na którym wyświetlona zostanie flaga państwowa z godłem. Projekcja będzie widoczna po zmroku do 3 maja. Wiele  osób przyjeżdża na parking przed Urzędem Miejskim w Brzesku by zobaczyć wieczorną iluminację.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. 

IB

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast