ADV
KulturaWiadomościWideo

Brzesko. Filmowy wieczór z dokumentem / zdjęcia

W piątek 5 listopada 2021 r. mieszkańcy Brzeska i regionu spotkali się w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym podczas filmowego „Wieczoru z dokumentem”. W sali widowiskowej zaprezentowano filmy autorstwa Marka Kołdrasa poświęcone lokalnej historii oraz niezwykłym ludziom którzy ją tworzyli.

– Są to trzy zupełnie różne propozycje. Z jednej strony film poświęcony niepodległości ziemi brzeskiej. Składa się on z trzech odrębnych elementów. Pierwszy to historia walk na ziemi brzeskiej, Brzesko bowiem w trakcie I Wojny Światowej było tuż za linią frontu. Drugi aspekt tego filmu to przeszłość lotnicza Brzeska, a więc lotniska w Jasieniu i po drugiej stronie Pałacu Goetza. A trzecia część to historia Adama Petersa, późniejszego lekarza miejskiego – oparta na jego wojennej korespondencji z narzeczoną.

Drugi film to reportaż z górskiego Karabachu. To republika kaukaska i dużo się tam dzieje.

W końcu trzeci materiał – to materiał jubileuszowy, mija bowiem 25 lat od śmierci Ryszarda Kołdrasa – górnika, dyrektora bocheńskiej kopalni soli, ale także malarza i rzeźbiarza. I o tym mówią jego przyjaciele, znajomi oraz historycy sztuki.

Skąd taka tematyka? Niepodległościowa tematyka towarzyszy mi od wielu lat. Zrobiłem dokumentalny tryptyk nt. ziemi tarnowskiej – „Łowczówek 14”, „Operacja 15”, „Niepodległość 18”. Z kolei Karabach to miejsce gdzie miałem okazję być przed kilku laty. Mija również ćwierć wieku od śmierci mojego brata – dlatego postanowiłem poświęcić mu film.

Wydaje mi się, że można mieszkańców bardziej zainteresować historią, jeżeli mówimy o kimś kto jest z naszej rodziny, o kimś kogo znamy lub o budynku który jest obecny w krajobrazie – podkreśla Marek Kołdras.

Premierę w tym dniu miał film dokumentalny „Przeciw wiatrakom”. To filmowa opowieść o Ryszardzie Kołdrasie – górniku, animatorze kultury, autorze licznych prac plastycznych, który zginął w wypadku przed 25 laty.

Zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć dwie inne produkcje zrealizowane przez Studio.pl. To „Brzeskie drogi do niepodległości” – film obrazujący rolę miasta na bezpośrednim zapleczu frontu od grudnia 1914 roku do maja 1915 roku oraz „Osobliwości Arcachu” – reportaż poświęcony osobliwościom Górskiego Karabachu, regionu na obszarze Kaukazu Południowego.

Marek Kołdras to znany brzeskiej publiczności dziennikarz, reżyser, scenarzysta i miłośnik historii, twórca wielu filmów dokumentalnych prezentujących regionalną historię, a także autor audioprzewodników historycznych po regionie tarnowskim.

Wydarzenie było współorganizowane przez Studio.pl oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną.

IB

Fot. Maciej Mazur

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button