Wiadomości

Brzesko. Hołd dla naszej historii

W dniu 10 marca br. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Brzesku młodzież szkolna wraz z pedagogami oraz przybyłymi gośćmi odśpiewała trzy pieśni w ramach III edycji ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych „Do Hymnu – w 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”. „Do Hymnu” to konkurs organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz wybranych pieśni hymnicznych. W tym roku obok BogurodzicyMarsz PoloniaBoże, coś PolskęŚwięta miłości kochanej OjczyznyŻeby Polska była Polską, do wyboru była również pieśń Marsz Pierwszej Brygady, która została dodana w związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej.

Wśród zaproszonych przez dyrektorkę PSP nr 2 Urszulę Białkę  gości, którzy wzięli również udział w odśpiewaniu Hymnu Polski, Gaude Mater Polonia i Roty byli burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. prałat Wojciech Werner. Przy wykonaniu utworów obecni byli przedstawiciele organizatorów konkursu, a zarazem jurorzy, dr Małgorzata Chyła z Akademii Muzycznej w Krakowie i prof. Wiesław Delimat z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Panowie, Andrzej Gicala i Andrzej Piotrowski wraz z nauczycielami brzeskiej „dwójki” znakomicie przygotowali uczniów szkoły do wykonania trzech pieśni, a dał temu wyraz w swoim wystąpieniu prof. Wiesław Delimata wręczając pamiątkowy dyplom za udział młodzieży w konkursie. Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha podziękował młodzieży i pedagogom za udział w  konkursie

Patriotyzm to nasz obywatelski obowiązek. Nasi przodkowie walczyli i umierali, żebyśmy mogli żyć w  wolnym kraju, budować lepszą przyszłość. Pieśń patriotyczna z pewnością wpisuje się  właśnie w pamięć o tych wszystkich Polakach. Dzisiejsze wykonanie tych trzech utworów to piękny hołd dla naszej historii.

Do III edycji konkursu zgłosiło się 515 szkół z całej Polski. Trzysta pierwszych szkół z 273 miejscowości, które przysłały swoje zgłoszenia jako pierwsze wybrano do oceny i je  jurorzy odwiedzą  do 10 kwietnia. Ogłoszenie wyników nastąpi do 30 kwietnia 2020 roku.

brzesko.pl

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast