ADV
EdukacjaWiadomości

Brzesko. Kolejny wykład dla młodzieży w ramach Akademii Historii Polski

W parafii św. Jakuba w Brzesku odbywają się zajęcia w ramach Akademii Historii Polski XX wieku.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

Głównie uczniowie miejscowych szkół uczestniczą w prelekcjach organizowanych przez parafię św. Jakuba w Brzesku już drugi rok w ramach Akademii Historii Polski XX wieku, ale przyjść może każdy. Wykłady są bezpłatne i odbywają się w auli Chrystusa Króla.

– Do tej pory wysłuchało ich już w sumie ok. 1500 osób. Raz zgłoszeń było tak dużo, że jeden z tematów realizowaliśmy w dwóch turach – mówi Krystyna Serbeńska-Biel, koordynatorka Akademii.

Jak przekonuje, nie liczba uczestników jest jednak najważniejsza, ale to, by jak najwięcej skorzystali.

– Wykłady prowadzą fachowcy tematu i realizowane są w ramach współpracy z Biurem Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, ponieważ ono – jak wiadomo – ma także takie zadania i taką misję.

W Brzesku mogą się odbywać dzięki otwartości parafii św. Jakuba i księdza proboszcza, który także jako gospodarz w każdym wydarzeniu uczestniczy – zauważa.

Wykład który miał miejsce w środę był zatytułowany „Rok 1939 – wojna obronna Polski”. Wygłosił go dr Paweł Naleźniak z IPN w Krakowie. Nie brakowało w nim wątków dotyczących Brzeska. Kolejny odbędzie się już 8 lutego. O powstaniu warszawskim opowie Dariusz Gorajczyk.

FOTO GOŚĆ
BEATA MALEC-SUWARA

Podobne artykuły

Back to top button