ADV
1
KulturaReligiaWideo
Trending

Brzesko / Koncert „Requiem” W. A. Mozarta – foto i video

Muzycznych doznań i wzruszeń dostarczyli słuchaczom, zgromadzonym w naszym parafialnym kościele w Niedzielę Palmową, artyści z Bochni, Krakowa i Brzeska, wykonując wspólnie niecodzienny utwór – „Requiem”  W. A. Mozarta. To było jedno z ważniejszych, muzycznych wydarzeń, jakie miało miejsce  w naszym mieście.

Autorami tego wielkiego wydarzenia muzycznego były trzy połączone chóry:

  • Chór „Dominanta” Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przygotowany przez Małgorzatę Langer-Król
  • Bocheński Chór Kameralny „ Salt Singers” przygotowany przez Macieja Kozłowskiego
  • Chór „ Gaudium” parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku przygotowany przez:  Iwonę Mikołajek, Justynę Zapiór i Andrzeja Gicalę i Jakuba Totę.

Towarzyszyli im soliści:

  • Gabriela Świerczek Kurowska – sopran
  • Magda Niedbała- Solarz – mezzosopran
  • Sławomir Biernat – tenor
  • Piotr Kwinta – bas

O oprawę muzyczną zadbała Krakowska Młoda Filharmonia Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie przygotowana przez pana Tomasza Chmiela

Orkiestrę, chóry i solistów poprowadzi dyrygent – Tomasz Chmiel.

Przygotowania do koncertu rozpoczęły się już we wrześniu 2021 r. Każdy zespół przygotowywał się osobno , a wspólne próby odbyły się w marcu i kwietniu w Zespołe Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie.

Dla naszego parafialnego chóru Gaudium „Requiem” W. A. Mozarta było  dużym wyzwaniem artystycznym, wymagającym  wielu godzin prób, przygotowań, ale też z końcowym efekcie- ogromną satysfakcją. Dzięki zaangażowaniu wielu osób: Iwony Mikołajek,  Justyny Zapiór, Andrzeja Gicali , Jakuba Toty udało się zespół przygotować w dość krótkim czasie. Nie był to już  pierwszy występ brzeskiego chóru Gaudium  z artystami z Bochni i Krakowa.

W styczniu 2021 r. odbyły się wspólne koncerty  kolęd w Krakowie i Bochni, podczas których zabrzmiały tradycyjne polskie kolędy i pastorałki  w aranżacji Tomasza Chmiela.

We wrześniu  2016 roku chór Gaudium wystąpił wraz z zaprzyjaźnionym chórem „Salt Singers” podczas  koncertu z okazji 55- lecia Telewizji Kraków na Rynku Podgórskim w Krakowie. Orkiestra Tomasza Chmiela oraz połączone chóry towarzyszyły wówczas krakowskim artystom.: m.in. Andrzejowi Sikorowskiemu, Skaldom czy  Robertowi Kasprzyckiemu.

To właśnie dzięki współpracy z  Maciejem Kozłowskim, dyrygentem Bocheńskiego Chóru Kameralnego „Salt Singers”  chór Gaudium mógł zrealizować część swoich  muzycznych marzeń . Mamy nadzieję, że ta współpraca z chórami , orkiestrą  z dyrygentami, zaowocuje nowymi, wspaniałymi , muzycznymi przedsięwzięciami.

Fragment koncertu

  • Confutatis, Lacrimosa​


„Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta to msza żałobna, powstała w 1791 roku. Jest jednym z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją. Kompozytor zmarł w trakcie pracy nad dziełem. Trudu dopisania ostatnich części oraz uzupełnienia szkiców podjął się jego uczeń Franz Süssmayr. Mozartowskie Requiem, to jedna z najbardziej owianych tajemnicą kompozycji w historii muzyki. Kompozytor nie znał nazwiska osoby zamawiającej dzieło, a był nią – jak już wiemy dzisiaj – muzyczny amator, hrabia Franz Walsegg, który zwykł zamawiać i przywłaszczać sobie cudze kompozycje. Mozart, mimo zapłaty „z góry”, nie od razu przystąpił do pracy. Nie miał zresztą na to zbyt wiele czasu, bowiem równolegle tworzył opery: Czarodziejski flet i Łaskawość Tytusa. Gdy wreszcie zabrał się do komponowania mszy, podupadł na zdrowiu.

Nie wiemy, jak to się stało, że właśnie Requiem Mozarta grane jest na całym świecie w najbardziej doniosłych momentach. To właśnie ten utwór, zgodnie z ostatnią wolą Chopina, zabrzmiał na jego pogrzebie w kościele św. Magdaleny w Paryżu 1849 roku.

Dnia 8 kwietnia 2005 r., pożegnaliśmy Jana Pawła II . Mozartowskie „Requiem” zabrzmiało w tym dniu w wielu polskich kościołach. I dziś pragniemy wykonać to dzieło w hołdzie naszemu polskiemu Papieżowi, upamiętniając kolejną rocznicę Jego śmierci.

Przy wyjściach z kościoła można było wesprzeć mieszkańców Tarnopola w Ukrainie. O taką pomoc zwrócili się do nas goszczący już dwa razy w naszej parafii członkowie kwartetu wokalnego „Wyszywanka” z tarnopolskiej Filharmonii. Zebrano 4.300 zł i 172 hrywny. Pieniądze zostały przekazane do Tarnopola przez diakona Jurija Kochanskiego, członka kwartetu.

  • Cały koncert w formie video dostępny na parafialnym kanale YouTube – kliknji TUTAJ <==

Parafia Miłosierdzia Bożego w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button