ADV
Wiadomości

Rusza wiosenne szczepienie lisów przeciw wściekliźnie / 25-29 kwietnia 2022 r.

Od poniedziałku 24 kwietnia do piątku 29 kwietnia 2022 r. na terenie Województwa Małopolskiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Szczepienie będzie wykonywane metodą zrzutów z samolotów lub poprzez wyłożenie. Z akcji szczepienia wyłączone są tereny zabudowane i akweny wodne. Sczepienie lisów będzie obejmowało m.in. teren Powiatu Brzeskiego. 

Szczepionka

Przynęta ze szczepionką, tzw. „kęs”, jest brązowa, o wymiarach około 40x40x15mm, masie około 18-19g. Płynna szczepionka zawarta jest w plastykowej, szczelnie zamkniętej folią aluminiową, kapsułce/blistrze. Kapsułki/blistry są odpowiednio oznakowane i łatwe do rozpoznania – koloru różowego. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

Całość umieszczona jest w przynęcie zawierającej substancje wabiące lisy.

Lisy wyczuwają przynętę nawet z dużej odległości. Podczas próby konsumpcji przynęty dochodzi do uszkodzenia kapsułki/blistra ze szczepionką, po jej przegryzieniu następuje zetknięcie się wirusa z błonami śluzowymi i zawartość szczepionki dostaje się do jamy ustnej lisa. Przez błony śluzowe wirus szczepionki dociera do organizmu powodując jego uodpornienie.

Warto wiedzieć:

1. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, tak żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. Należy również zwrócić uwagę, na fakt, iż „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, iż staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

2. Wielokrotne badania potwierdzają, iż przynęta nie jest niebezpieczna dla ludzi. Jednakże należy zachować ostrożność, gdyż szczepionka zawiera osłabiony wirus wścieklizny. Dla zdrowia ludzkiego może stanowić pewne niebezpieczeństwo w momencie nie zachowania odpowiedniej ostrożności i zaleceń. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa konkretne sposoby zachowania się w momencie znalezienia blistra/kapsułki. W przypadku, kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz wszystkie inne części ciała, które zetknęły się płynną szczepionką. W takich przypadkach należy natychmiast skonsultować się z najbliższym lekarzem medycyny, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

3. Dla zwierząt domowych, gospodarskich oraz wolno żyjących przynęta ze szczepionką jest nieszkodliwa! W okresie dwóch tygodni od daty wyłożenia szczepionki należy zachować spokój, ciszę i ograniczyć w miarę możliwości przebywanie w kompleksach leśnych osób oraz zwierząt towarzyszących człowiekowi.

Wszelkie dodatkowe informacje w ww. sprawie można uzyskać w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Brzesku pod numerem telefonu: (14) 663-47-50.

IB / powiatbrzeski.pl

Podobne artykuły

Back to top button