Brzesko / Malarstwo Stanisława Lamberta – obrazy z podróży

Wystawę „Zamki i mosty. Obrazy z podróży” prezentującą malarstwo Stanisława Lamberta otwarto 27 czerwca w brzeskiej bibliotece. Artysta w towarzystwie żony Ewy Cierniak-Lambert przy udziale licznych gości, w tym wielu przedstawicieli lokalnego samorządu, instytucji, środowisk kultury i sztuki, rodziny i przyjaciół, przedstawił swoją twórczość, artystyczną drogę i malarskie zainteresowania.
Wernisaż będący okazją do spotkania, kuluarowych rozmów czy wymiany spostrzeżeń, odbył się w przyjaznej atmosferze i doskonale wpisał się w kalendarz lokalnych wydarzeń kulturalnych. Otwarcie wystawy stanowiło także wstęp do Brzesko Okocim Festiwalu jako wydarzenie towarzyszące tegorocznym obchodom święta miasta.
Obrazy tworzące ekspozycję stanowią wybór tematyczny spośród bogatego zbioru prac artysty, który przekroczył liczbę 460 obrazów, często malowanych na zamówienie, obejmujących m.in.: krajobrazy, przyrodę, obiekty historyczne, mosty, konie, postaci świętych, w tym ikony. Artysta maluje akrylem, jest samoukiem, tworzy od kilkudziesięciu lat, chociaż naprawdę intensywnie w kilku ostatnich latach. W bibliotecznej przestrzeni wystawienniczej prezentuje migawki ze swoich podróży po świecie – zamki, pałace, mosty z różnych krajów i kultur. Ekspozycja jest dostępna dla odwiedzających do 29 sierpnia w godzinach pracy biblioteki.
Stanisław Lambert urodził się 10.05.1953 r. w Wokowicach jako najstarszy syn z trojga dzieci Marii i Stanisława Lambertów. Szkołę Podstawową ukończył w Wokowicach. Do Liceum Ogólnokształcącego uczęszczał w Mielcu, naukę kontynuował w Krakowie w Policealnym Studium Ekonomicznym oraz na Akademii Rolniczej – Wydział Zootechniki. Początek pracy zawodowej to praca w Wojewódzkim Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, a potem na stanowisku Dyrektora Spółdzielni Kółek Rolniczych w Ciężkowicach.
Od 1999 r. praca w Starostwie Powiatowym w Brzesku do 2022 r. na stanowisku Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej. Kontynuował intensywne dokształcanie: Uniwersytet Jagielloński /Zarządzanie w Ochronie Zdrowia/, Uniwersytet Łódzki /Organizacja Pomocy Społecznej/, Politechnika Krakowska /Zarządzanie i Organizacja w Jednostkach Samorządowych i Podległych/, Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem w Warszawie /Zarządzanie Personelem – Doradztwo Personalne i Zawodowe/, liczne kursy w zakresie komunikacji interpersonalnej. Nie posiada wykształcenia plastycznego, chociaż ma duszę artysty uwrażliwioną na piękno otoczenia, przyrody i postaci ludzkiej. Jest osobą łatwo nawiązującą kontakt, miłą, pogodną. Ojciec czwórki dzieci, dodatkowo ojczym 2 córek, dwanaście wnucząt i dwoje prawnucząt.
Pierwsze obrazy malował już w latach 70. Z tego okresu zachowało się kilka prac. Ciężka choroba i pobyt w domu na rekonwalescencji stała się bodźcem do powrotu do malowania. Jest samoukiem – maluje akrylem, tematyka malowanych obrazów jest bogata. Na płótno przekłada różne krajobrazy, przyrodę, pejzaże, obiekty historyczne, mosty, konie, postaci świętych, w tym ikony. Inspiracją jego twórczości są liczne wyjazdy turystyczne w różne części świata. Dają się zauważyć motywy z tych miejsc, począwszy od Azji, Afryki, poprzez Amerykę Północną, Amerykę Południową, skończywszy na Europie. Odrębny dział stanowią portrety osób spotkanych m.in. na wycieczkach, członków rodziny. Do chwili obecnej namalował ponad 460 obrazów. Często maluje na zamówienie. Ponad 400 obrazów znajduje się na co dzień w swoistej galerii jako dekoracje ścian obiektów Rodzinnego Domu Opieki STAŚ i Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego EWA w Gnojniku. Istnieje możliwość oglądania tej galerii po telefonicznym uzgodnieniu (tel.: 604 052 326). W 2025 r. zorganizowana została wystawa w Centrum Kultury w Gnojniku pt. „Kobieta w oczach artysty”, gdzie prezentowano 68 portretów kobiet.
Oprócz malowania kolejną pasją Stanisława jest gra na organach i keyboardzie oraz jazda na motorze. Będąc obecnie na emeryturze może poświęcać się swoim pasjom.
—
PiMBP w Brzesku