KulturaWideo

Święto Suszonej Śliwki / 20 września 2020 r.

W gminie Iwkowa czas na kolejne Święto Suszonej Śliwki. W związku z ograniczeniami związanymi z COVID-19 Święto Suszonej Śliwki 2020 odbywa się na nieco innych zasadach. W tym roku turyści będą mogli odkrywać Śliwkową Iwkową dzięki śliwkobusom, które przewiozą ich z centrum Iwkowej do suszarni owoców w Dobrocieszu, gdzie zaplanowano większość punktów programu tegorocznego święta. Dodatkowo 20 września 2020 od godziny 13 do 15 prowadzona będzie transmisja on-line z Gospodarstwa państwa Piwowarów w Dobrocieszu. To tam będzie można zobaczyć jak powstają suszone śliwki oraz odbędzie się śliwkowe gotowanie z Pawłem Kowalczykiem.

Transmisja na stronie: https://sliwka2020.iwkowa.pl/ <==

Święto Suszonej Śliwki to sztandarowa i najważniejsza impreza kulturalna w gminie, podczas której gmina prezentuje swój potencjał, zwłaszcza związany z produkcją suszonych owoców. W gminie Iwkowa jest wiele zakładów które suszą te owoce. Suszona śliwka to marka gminy Iwkowa.

PROGRAM – 20 wrzesnia 2020 r.

Śliwkobusy (start: 12:30 i 15:00 budynek Urzędu Gminy w Iwkowej, przejazd do suszarni w Dobrocieszu
– liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy)
– jak powstają suszone śliwki i nie tylko…
– śliwkowe gotowanie z PAWŁEM KOWALCZYKIEM
– konkurs dla aktywnych uczestników on-line
– rozstrzygnięcie konkursu „Człowiek Roku” i „Firma Roku”
– występ Zespołu Pieśni i Tańca „Iwkowianie”

O Świecie Suszonej Śliwki w Iwkowej

„Święto Suszonej Śliwki” odbywa się rokrocznie od 2001 r. Impreza ma na celu promocję produktu regionalnego jakim jest suszona śliwka oraz popularyzację walorów turystycznych i krajobrazowych Gminy Iwkowa. Impreza po raz pierwszy została zorganizowana w Wojakowej, przez następne lata aż do 2007 r. obchody „Święta Suszonej Śliwki” organizowano w Dobrocieszu (największym zagłębiu „śliwkowym” w gminie), a od 2008 roku impreza została przeniesiona do Kątów. przez lata stałym punktem programu stały się konkursy „na najlepszą potrawę ze śliwką” w którym udział zgłaszają zarówno osoby indywidualne, gospodarstwa agroturystyczne z terenu gminy jak i restauratorzy oraz „jesienne stoły” – konkurs dla wszystkich szkół z gminy Iwkowa na najładniejsze dekoracje z płodów rolnych. Od 2004 r. w trakcie imprezy odbywa się również rozstrzygnięcie konkursu na „Człowieka roku” i „Firmę roku” Gminy Iwkowa.

Podczas imprezy odbywają się występy zespołów folklorystycznych, muzycznych i tanecznych, zabawy i konkursy dla dzieci. Imprezie towarzyszą kiermasze z rękodziełem artystycznym i produktami regionalnymi Gminy Iwkowa, stoiska twórców ludowych, pokazy rzemiosła artystycznego. „Święto Suszonej Śliwki” to również doskonała okazja do promocji agroturystyki na terenie Gminy Iwkowa. Impreza jest okazją do prezentacji różnego rodzaju instytucji i organizacji zajmujących się rolnictwem i produktem regionalnym.

Organizatorami „Święta Suszonej Śliwki” są Gmina Iwkowa oraz Gminny Ośrodek Kultury w Iwkowej.


VIDEO

PLAKAT

Pokaż więcej

Podobne artykuły

5 Comments

  1. Mam pytanie odnosnie miejsca o ktorym mowa na video: gdzie jest Lowisko Pstragow w Iwkowej? Nie ma na mapie ani zadnych informacji w internecie. Czy ktos zna adres?

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast