TOPTOP
Trending

Na zamku w Dębnie królowała muzyka barokowa / 24/ października 2021 r. / zdjęcia

W minioną niedzielę 24 października 2021 r. w sali koncertowej dębińskiego zamku królowała muzyka barokowa. Przed publicznością wystąpił zespół Musica Graciosa w składzie: Katarzyna Puch – sopran, Paulina Tkaczyk – klawesyn i flet traverso oraz Bogumiła Gizbert – Studnicka – klawesyn, dyrektor artystyczna cyklu. Artystki specjalizują się w wykonawstwie historycznym i promujący kulturę wieków minionych.

Koncert został wykonany na rekonstrukcjach instrumentów historycznych z XVII i XVIII wieku: na klawesynie i flecie traverso. Klawesyn określany jest królem instrumentów barokowych, zaś flet traverso to faworyt wśród instrumentów melodycznych tamtej epoki. W wielu państwa europejskich, w tym również w Polsce, w zamkach, pałacach, dworach, kościołach i klasztorach odbywały się koncerty na tych instrumentach. Koncert był ciekawą próbą rekonstrukcji artystycznych wydarzeń XVII-tego, XVIII-tego i początku XIX-tego wieku, odbywających się także w Rzeczypospolitej.

W programie koncertu znalazły się między innymi utwory takich kompozytorów jak: Bazylego Bohdanowicza,  Michała Kleofasa Ogińskiego, Christlieba Siegmunda Bindera i Ludwiga van Beethovena. Koncert wzbogaciła polska twórczość wokalno-instrumentalna. Składały się na nią „Melodye na psałterz polski” do słów Jana Kochanowskiego muzycznie opracowane przez Mikołaja Gomółkę, koncert „Jezu, spes mea” Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego oraz „Ave mundi spes Maria” Grzegorza Gerwazego Gorzyckiego. Na koniec wykonany został utwór Juliusza Łuciuka „O, ziemio polska!” do słów Jana Pawła II.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Pani Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Organizatorami koncertu byli: Muzeum Okręgowe w Tarnowie Oddział Zamek w Dębnie, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki, Dębińskie Centrum Kultury.

foto: Maciej Mazur

IB

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast