ADV
Religia
Trending

Brzesko / Medale dla działaczek Rycerstwa Niepokalanej / zdjęcia

W Brzesku odbyło noworoczne diecezjalne spotkanie Rycerstwa Niepokalanej.

W sanktuarium św. Jakuba w Brzesku odbyło się 21 stycznia 2024 r. noworoczne diecezjalne spotkanie Rycerstwa Niepokalanej.

Galeria zdjęć <==

Mszy św. przewodniczył prezes narodowy Rycerstwa Niepokalanej o. Ryszard Żuber z Niepokalanowa.

– O ile Rycerstwo Niepokalanej słabnie w krajach Europy Zachodniej, o tyle bardzo prężnie rozwija się w krajach misyjnych, zwłaszcza tam, gdzie są franciszkanie lub są ludzie, którzy poznali postać św. Maksymiliana i zetknęli się z jego duchowością – mówi o. Ryszard.

W Polsce działają stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej, powstają grupy dziecięce.

– Mamy wielu rycerzy u stóp krzyża, czyli osób cierpiących, którzy łączą swoje cierpienie z Jezusem i Jego Matką – podkreśla o. prezes.

W tym roku Rycerstwa Niepokalanej wspomina uroczyście 130. rocznicę urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego.

– Rozpoczęliśmy świętowanie w Zduńskiej Woli, a w czasie całego roku będziemy przypominać o tej rocznicy w miejscach związanych z obecnością i działalnością o. Maksymiliana. Ramę naszego apostolstwa w tym roku wyznacza hasło „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Jako Rycerstwo Niepokalanej ubogacamy swoją duchowością i charyzmatem wspólnotę wierzących. Czyni to każdy z naszych członków poprzez osobiste oddanie siebie Maryi, jak również poprzez tworzenie wspólnoty włączonej w działalność ewangelizacyjną Kościoła – dodaje o. Ryszard.

Po Mszy św. prezes narodowy Rycerstwa Niepokalanej w imieniu całego zarządu wręczył specjalne najwyższe wyróżnienia Helenie Filip z brzeskiej wspólnoty RN oraz Jadwidze Świerczek z par. Miłosierdzia Bożego w Dębicy.

– Na każdym kroku czuję opiekę i wstawiennictwo Matki Bożej. Chcę Jej dalej służyć w ramach rycerstwa – mówi pani Jadwiga, która współtworzyła dębicką wspólnotę przy par. Miłosierdzia Bożego od początku jej istnienia. Grupa powstała w 2002 roku. Obecnie liczy 24 członków.

Pani Helena z brzeskiego stowarzyszenia RN w par. św. Jakuba jest prezesem tej wspólnoty, która została reaktywowana 15 lat temu. Początki rycerstwa datuje się na koniec lat 60. XX wieku.

– Do naszej grupy należy 110 osób, jesteśmy bodaj największą taką wspólnotą w diecezji. Podejmujemy liczne inicjatywy modlitewne w parafii, uczestniczymy w spotkaniach formacyjnych, pielgrzymkach RN w ramach diecezji i całego kraju. Sądzę, że ludzi przyciąga do RN to, co Maryja czyni w naszym życiu. Ja od dziecka jestem oddana Matce Bożej, zawsze kochałam nabożeństwa do Niej, kochałam modlitwę i kościół. Cały czas doświadczam Jej opieki – mówi pani Helena.

Foto Gość

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ

blank

Podobne artykuły

Back to top button