ADV
EdukacjaWiadomości

Brzesko. Mural upamiętniający Powstańców Warszawskich na ścianie hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3

Ma powierzchnię 130 metrów kwadratowych i składa się z sześciu ilustracji związanych z Powstaniem Warszawskim. Mural, który powstał na ścianie hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku, został uroczyście odsłonięty 2 października 2023 r.

Autorką muralu jest Katarzyna Walentynowicz. Dzieło przedstawia sześć ilustracji inspirowanych autentycznymi fotografiami wykonanymi podczas Powstania Warszawskiego. Zobaczymy na nich m.in. żołnierzy, łączniczki i sanitariuszki, powstańczą stołówkę, a nawet scenę ślubu.

Galeria zdjęć / malopolskie.pl <==
Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

Malowidło jest pierwszym z 80 murali, które mają powstać w całej Polsce w ramach inicjatywy „80 murali na 80. Rocznicę Powstania Warszawskiego”. Pomysłodawcą tej cennej inicjatywy jest zespół kampanii BohaterON i Komitet Społeczny ds. obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego.

Dlaczego pierwszy mural w ramach inicjatywy „80 murali na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego” odsłonięto w Brzesku?

– Bo nie było ani chwili zawahania, by zgodzić się, aby taki mural na terenie państwa szkoły powstał – tłumaczyła Agnieszka Łesiuk-Krajewska, prezes Fundacji „Pokolenie Kolumbów”, które jest koordynatorem akcji.

Dziękowała za tę otwartość szkole i miastu. Tłumaczyła, że pomysł, by zaproponować powstanie malowidła właśnie tutaj, zrodził się za sprawą dwóch nauczycielek tej szkoły, które są laureatkami Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. BarbaraTuzel-Górczewska została doceniona przez kapitułę w 2020 roku za promocję najnowszej historii Polski i pielęgnowanie pamięci o powstańcach warszawskich, ale i o żołnierzach niezłomnych, a Izabella Czernecka w 2022 roku za działania podejmowane w szkole na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Data uroczystego odsłonięcia muralu nieprzypadkowo została wyznaczona na 2 października. Tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, ustanowiony przez Sejm RP w 2015 roku.

W bogatym programie uroczystości związanych z odsłonięciem muralu znalazł się także program muzyczny autorstwa Barbary Tuzel Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego, poświęcony powstańcom warszawskim „Świat płonął wojną – ONI miłością”.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków pochodzących z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach Otwartego Konkursu Ofert „Mur, ale historia”.


malopolskie.pl / TGN / IB

Video – zapis transmisji z uroczystości

blank

Podobne artykuły

Back to top button