ADV
blank
blank
Wiadomości
Trending

Brzesko. Na oddziale chirurgii ogólnej leczą raka jelita grubego

Przybywa pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego. Jest to zresztą najczęściej operowana przypadłość wśród wszystkich zabiegów związanych z przewodem pokarmowym. Na tego typu operacje w brzeskim szpitalu czeka się jednak nie dłużej niż trzy tygodnie.

Zabiegi (w zdecydowanej większości laparoskopowe) są wykonywane w ramach ścieżki onkologicznej. Brzeski szpital współpracuje ze Szpitalem Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Dwa razy w miesiącu w Brzesku odbywają się konsylia onkologiczne wielodyscyplinarne, w których uczestniczą radioterapeuta i onkolog kliniczny.

Dzięki temu możemy skonsultować naszych pacjentów, wybrać dla nich najlepszą ścieżkę leczenia onkologicznego. W Brzesku też zapada decyzja, gdzie będzie prowadzona radio- czy chemioterapia. Szukamy najkrótszych terminów w szpitalach Małopolski albo poza jej granicami. To bardzo ważne, bo w przypadku raka jelita grubego chemioterapia powinna się rozpocząć do dwóch miesięcy po zabiegu – mówi lek. med. Mariusz Majewski, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.

Rak jelita grubego jest jedynym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych układu pokarmowego. Choroba długo nie daje o sobie znać, gdy pojawiają się pierwsze objawy, jest już w zaawansowanym stadium. Chorobę wykrywa kolonoskopia – to rodzaj badania, podczas którego niewielkie zmiany – polipy mogą być usunięte od razu. Przy bardziej zaawansowanym stadium konieczna jest operacja.

Większość zabiegów wykonywana jest metodą laparoskopową.

Zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej liczy dziesięć osób. To dziewięciu specjalistów chirurgów oraz jeden lekarz rezydent.

spzoz-brzesko.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button