ADV
Wiadomości

Brzesko / Olbrzymia biało-czerwona flaga na ratuszu oraz wieczorny mapping na Urzędzie Miejskim

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała częściowo plany obchodów uroczystości patriotycznych jakie w tym roku zaplanowano w Gminie Brzesko. Niemniej część z nich i tak dojdzie do skutku. Na wieży starego ratusza w Brzesku, gdzie obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego, a przez lata funkcjonował Miejski Ośrodek Kultury zawiśnie duża biało-czerwona flaga. Płótno będzie szerokie na prawie 1,5 metra i długie na około 15 metrów. Aby powstała tak dużych rozmiarów flaga zużyto ponad 22 metry kwadratowe materiału białego i czerwonego.

To jeden z pomysłów na uczczenie majowych świąt. W tych dniach obchodzimy bowiem: 2 maja – Święto Flagi Narodowej oraz 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Kolejnym pomysłem na wspólnie świętowanie będzie patriotyczny mapping – a więc multimedialna projekcja na fasadzie budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Głowackiego. Nocne projekcje obrazów na elewacji budynków są od wielu lat coraz modniejsze. Teraz także dotarły do Brzeska. Po zachodzie słońca wyremontowana w ubiegłym roku fasada Urzędu Miejskiego stanie się olbrzymim ekranem na którym wyświetlona zostanie flaga państwowa z godłem. Projekcja będzie widoczna po zmroku od 1 do 3 maja.

Oprócz tego cały Rynek oraz Plac Kazimierza Wielkiego w Brzesku udekorowany zostanie biało-czerwonymi flagami. Z kolei 3 maja w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła o godzinie 10.30 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny w 229 r. uchwalenia Konstytucji 3 Maja z intencji Radnych i Burmistrza. Msza transmitowana będzie online przez firmę Climax Transmisja <==. Z powodu epidemii koronawirusa nie odbędą się oficjalne uroczystości – jedynie w imieniu mieszkańców pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza wiązankę złoży burmistrz Tomasz Latocha, oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Brzesku Maria Kądziołka.

Urząd Miejski w Brzesku przypomina oraz zachęca mieszkańców miasta i gminy do wywieszenia flag narodowych na domach mieszkalnych oraz w miejscach pracy.

Symbolika majowych świąt narodowych

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

IB

 

Podobne artykuły

Back to top button