ADV
Religia
Trending

Brzesko / Peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – patronki robotników oraz relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki / 17 kwietnia 2021 r.

Od września 2020 r. w Diecezji tarnowskiej z inicjatywy Duszpasterstwa Ludzi Pracy Małopolski Wschodniej, peregrynuje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – patronki robotników, repliki krzyża nowohuckiego oraz relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W dekanacie brzeskim rozpocznie się ona w sobotę, 17 kwietnia 2021 r., nabożeństwem w kościele Św. Jakuba o godz. 18.00. Peregrynacja będzie okazją do wzmożonej modlitwy za ludzi pracy i ich rodziny, o zachowanie miejsc pracy, odbudowanie etosu pracy, sprawiedliwość społeczną i ustanie epidemii.

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników ma na celu uwrażliwienie ludzi pracujących na swoje wzajemne potrzeby, a także modlitwę zawierzenia Bogu przez pośrednictwo Maryi i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności jest tradycją NSZZ „Solidarność”. Obraz i jego peregrynacja związane są z Ogólnopolską Pielgrzymką Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbywa się co roku w trzecią sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1983 roku przez ks. Jerzego Popiełuszkę dla robotników Huty Warszawa. Rok później, pielgrzymi przybyli z wielu regionów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o godne traktowanie pracowników.

Historia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej Patronki Solidarności i Robotników
W 1984 roku artysta malarz Artur Chaciej z Podlasia namalował obraz Jasnogórskiej Maryi Panny na tle, który stanowi biało czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań 1956; Gdańsk 1970; Radom 1976; Gdańsk 1980 oraz stan wojenny – 13 grudnia 1981. Obraz wykonano w trzech kopiach o różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko – kapelan Solidarności. Obraz peregrynuje po Polsce już od 8 lat.

Krzyż nowohucki który znajduje się na osiedlu Teatralnym, był przez wiele lat jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli Nowej Huty. Stanął na tym miejscu w 1957 roku, gdzie miał być zbudowany pierwszy kościół dla nowej przemysłowej dzielnicy miasta Krakowa – Nowej Huty miasta bez Boga. Komunistyczne władze nie dotrzymały wcześniej zawartej umowy, co do miejsca budowy kościoła. Cofnięto pozwolenie, a krzyż kazano usunąć. I tu zaczęła się walka o krzyż. Kiedy przyjechały koparki, aby usunąć krzyż i rozpocząć wykopy pod inną budowę, ludzie wyszli na ulicę i rozpoczęły się rozruchy a tym samym walka między milicją i mieszkańcami. Dzięki zdecydowanej postawie mieszkańców krzyż pozostał na swoim miejscu, a szkołę wybudowano nieco dalej. Do budowy kościoła doszło 10 lat później w 1967 roku. Wielką rolę w tych staraniach odegrał ówczesny biskup krakowski – Kardynał Karol Wojtyła.

Relikwie Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – patrona ludzi pracy.
Został on skierowany przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego do posługi duszpasterskiej, na prośbę strajkujących robotników w Hucie Warszawa, a później dla całego ruchu robotniczego. Ks. Jerzy nawoływał do miłości, sprawiedliwości i solidarności. W jednym ze swoich kazań wskazywał, iż Solidarność jest nadzieją dla milionów Polaków, której nie można utracić. Niewygodny dla władz komunistycznych, ustroju i ludzi walczących z Kościołem, śledzony, wielokrotnie przesłuchiwany, został bestialsko zamęczony. Zginął 19 października 1984 roku w drodze powrotnej z Mszy św. za Ojczyznę.

PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOŻEJ PATRONKI SOLIDARNOŚCI ROBOTNIKÓW
w parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap. w Brzesku

Sobota /17.04.2021/

Godz. 18.00 – Wprowadzenie do kościoła Obrazu Matki Bożej, relikwii bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i repliki krzyża nowohuckiego, powitanie i Msza św.

Godz. 19.00 – Różaniec w intencji Rzemieślnikowi zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej i Cechach Ziemi Tarnowskiej

Niedziela

Po każdej Mszy Św. Akta Zawierzenia MB. Częstochowskiej – Patronce Robotnikowi Solidarności

Poniedziałek

Dzień modlitwy za pracowników Służby Zdrowia naszego Miasta.

Godz. 8.30 i 17.15 – Różaniec z bł. ks. Jerzym Popiełuszko

Godz. 18.00 – Msza św.

Wtorek

Dzień modlitw za wszystkich Ludzi Pracy: Zakładów, Szkół oraz Instytucji, której znajduj, się na terenie parafii pw. Św. Jakuba.

Godz. 830 – Nabożeństwo w intencji Ludzi Pracy za wstawiennictwem Matki Bożej, Św. Józefa i bł. ks. Jerzego – patrona Solidarności

Godz. 17.15 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i przekazanie Obrazu do parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku

jakub.bwi.pl / IB

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button