ADV
1
Wiadomości
Trending

Brzesko / Strażacy pomogli otworzyć samochód w którym było zatrzaśnięte dziecko

W poniedziałek 5 lipca 2021 r. około godziny 11.30 przy jednym z supermarketów na ul. Solskiego doszło do samoczynnego zatrzaśnięcia się samochodu w którym na foteliku znajdowało się małe dziecko. Klucze do pojazdu znajdowały się niestety na przednim siedzeniu.

Drzwi w samochodzie samoczynnie się zablokowały zaraz po tym jak dziecko zostało zapięte w foteliku. Matka dziecka natychmiast zaalarmowała służby o całym zdarzeniu, prosząc o pomoc w otwarciu samochodu. Strażacy z nieodległej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pojawili się na miejscu w ciągu kilku minut i bezzwłocznie otwarli zatrzaśnięty samochód.

– Stan dziecka był bez uwag, a cała sytuacja niezawiniona – mówi aspirant sztabowy Grzegorz Buczak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej policji w Brzesku.

Przy okazji tego zdarzenia warto zwrócić również uwagę na to, że w upalne dni ogromnym niebezpieczeństwem jest pozostawianie dzieci lub zwierząt domowych w szczelnie zamkniętych pojazdach. Wysoka temperatura prowadzi do drastycznego nagrzania się wnętrza samochodu, nawet do 60 stopni Celsjusza. Przebywające w nim dziecko narażone jest na niebezpieczeństwo przegrzania organizmu, które może doprowadzić do zagrażających życiu urazów narządów wewnętrznych oraz udaru cieplnego.

Szczególnie narażone na wysokie temperatury są najmłodsze dzieci, u których mechanizmy termoregulacji nie są w pełni wykształcone. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego,  co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie maja siły, aby krzyczeć. Skutki nieodpowiedzialnego postępowania rodziców bądź opiekunów mogą być dramatyczne.

Upały stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Pozostawienie pupila w szczelnie zamkniętym samochodzie stanowi dla niego poważne niebezpieczeństwo. Podobnie, jak w przypadku ludzi może dojść do przegrzania organizmu, co prowadzi do zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia.

Pamiętajmy również, iż na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. Będąc świadkiem takiego zdarzenia nie przechodźmy obojętnie. Widząc zamknięte w pojeździe dziecko należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na naszą obecność i głos. Jeżeli stan dziecka na to pozwala poszukajmy właściciela pojazdu. Gdy jednak życie dziecka jest zagrożone konieczne jest szybkie uwolnienie dziecka z „pułapki” i udzielenie mu pomocy. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.

foto / zdjęcie ilustracyjne
Samochód zdjęcie utworzone przez senivpetro – pl.freepik.com
IB

Podobne artykuły

Back to top button