Wiadomości

Brzesko uczci 100 lecie Cudu nad Wisłą / 16 sierpnia 2020 r.

W niedzielę 16 sierpnia 2020 r. na brzeskim rynku odbędzie się wydarzenie mające przypomnieć bohaterskich wydarzeniach jakie były udziałem naszej Ojczyzny przed 100 laty – o wojnie polsko-bolszewickiej oraz o Cudzie nad Wisłą – Bitwie Warszawskiej, jaka rozegrała się w dniach 12.VIII do 25.VIII.1920 roku.

W programie niedzielnych uroczystości m.in. koncert z Muzealnego Balkonu „Dalej do dzieła! Jeszcze nie zginęła”, dioramy historyczne z okresu 1914-1945 z udziałem grup rekonstrukcji historycznej, plenerowa wystawa „Brzeszczanie w wojnie polsko- bolszewickiej” i szereg innych atrakcji.

W pamiętnym sierpniu 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r. Bitwa Warszawska stworzyła Polakom szansę doprowadzenia wojny do zwycięskiego końca i ocaliła niepodległy byt Rzeczypospolitej. Zwycięstwo nad Rosją Sowiecką, niezależnie od korzyści politycznych i terytorialnych, miało dla Polski ogromne znaczenie moralne. Było to pierwsze od zmierzchu I Rzeczypospolitej wielkie zwycięstwo odniesione samodzielnie przez Wojsko Polsko nad siłami zbrojnymi potężnego do niedawna zaborcy, który krwawo stłumił trzy powstania narodowe. Pozwoliło wychować młode pokolenie Polaków w polskiej tradycji i polskim patriotyzmie.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Kultury, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Brzeskie Towarzystwo GRYF.

Wydarzenie pod patronatem burmistrza Brzeska Tomasza Latochy.

Organizatorzy zapraszają mieszkańców do obejrzenia wystawy w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym oraz udziału w obchodach rocznicy na brzeskim rynku w dniu 16 sierpnia.

PROGRAM

13.08.2020 – 30.09. 2020 r.
Regionalne Centrum Kulturalno- Biblioteczne Wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa”

16.08.2020 r. Brzeski Rynek godz. 13:00 – 18:00
• Otwarcie plenerowej wystawy „Brzeszczanie w wojnie polsko- bolszewickiej”,
Dioramy:
• „Ścieżki ku Niepodległej”,
• „Legiony 1914″ z czasów walk pod Łowczówkiem,
• „Wrzesień 1939″ z repliką ckm-u Browning wz.30,
• „Obozowisko partyzanckie”,
• „Sowiecka okupacja”.

godz. 17.00 Koncert z Muzealnego Balkonu „Dalej do dzieła! Jeszcze nie zginęła”.
W programie:
• wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych,
• zwiedzanie podziemnego bunkra z łącznicą,
• przejazd oddziału konnego z „Konik Klubu”,
• ekspozycja munduru polskiego wz.17 oraz stroju bolszewika.

brzesko.pl / IB

 

PLAKAT

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast