
Temat który od września 2024 roku rozgrzewał do czerwoności emocje w dyskusjach mieszkańców terenów położonych nad Wisłą na terenie Gminy Szczurowa w ostatnich miesiącach jest mniej obecny w przestrzeni publicznej.
Nie znaczy to, że w temacie nic się nie dzieje. Ponad 900 wniosków i uwag wpłynęło podczas konsultacji społecznych projektu pn. „Bezpieczna Wisła”, które odbywały się od 29 listopada 2024 r. do 17 stycznia 2025 r. Ich analizą zajmują się teraz eksperci. Z uwagi na dużą ilość wniosków i uwag oraz konieczność szczegółowej analizy odpowiedzi zostaną umieszczone na stronie projektu https://bezpiecznawisla.pl/ w czerwcu 2025 r.
Sami mieszkańcy czują się nieco zdezorientowani i widzą stan zawieszenia ze względu na brak oficjalnych komunikatów. Taka sytuacja nie sprzyja podejmowaniu decyzji o nawet najprostszych działaniach na terenach które mogą znaleźć się w obrębie potężnego polderu.
W poniedziałek 5 maja 2025 r. Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar spotkał się z dziennikarzami po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Posiedzenie miało charakter planowy i dotyczyło omówienia stanu przygotowania województwa do ewentualnego wystąpienia powodzi.
Dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak obniósł się także do kwestii budowy polderu na Wiśle w Szczurowej.
– Na razie nie mamy żadnych konkretnych planów w sprawie budowy zbiornika przeciwpowodziowego w Szczurowej – informuje Wojciech Kozak dyrektor krakowskiego oddziału Wód Polskich.
Polder w Szczurowej miał być największym tego typu obiektem w Polsce i mieścić nawet 200 milionów litrów wody. Po styczniowych protestach mieszkańców, spowodowanych planowanymi przesiedleniami nawet 700 mieszkańców Wody Polskie zapowiedziały, że zmniejszą powierzchnię zbiornika i przesuną go w inne miejsce.
– Od tego czasu jednak nie powstał jednak żaden konkretny plan – przyznaje Wojciech Kozak, dyrektor Krakowskiego oddziału Wód Polskich.
Jak informuje Radio Kraków dyrektor Kozak przyznaje z kolei, że Wody Polskie planują budowę 11 zbiorników przeciwpowodziowych między Krakowem a Oświęcimiem. Te poldery mają zatrzymać łącznie 50 milionów m3 wody.
Więcej o tym jak przebiegały m.in. konsultacje w sprawie budowy polderu w Szczurowej pisaliśmy w materiałach:
Utrudnienia drogowe w Szczurowej – dzisiaj strajk przeciwko budowie polderu <==
Mocny protest song w sprawie polderu na Wiśle w Szczurowej / video <==
Strajk pojazdów – razem przeciwko polderowi zalewowemu w Gminie Szczurowa! <==
Szczurowa. Jak nie należy prowadzić konsultacji społecznych… <==
Szczurowa. Konsultacje społeczne w sprawie polderu na Wiśle / 10 grudnia 2024 r. <==
Polder na Wiśle – czy o trudnych sprawach można mówić w otwarty sposób? <==
Polder na Wiśle w Gminie Szczurowa – spotkanie z radnymi i mieszkańcami <==
Potężny polder powstanie na Wiśle na pograniczu Gmin Szczurowa i Koszyce <==
—
foto Maciej Mazur
radiokrakow.pl / bezpiecznawisla.pl / IB