ADV
Powiat BocheńskiWiadomości

Coraz bliżej budowy ZOL-u i hospicjum w Bochni

Planowana przez Powiat Bocheński budowa przy ul. Karolina w Bochni Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego wraz z hospicjum ma otrzymać rządowe wsparcie. Taką deklarację złożył osobiście Wiceminister Nauki i senator z okręgu Tarnowskiego Włodzimierz Bernacki podczas spotkania ze Starostą Bocheńskim Adamem Kortą.

Obecnie Oddział Opiekuńczo-Leczniczy znajduje się w budynku szpitala powiatowego i ma zaledwie 20 miejsc. Potrzeby są dużo większe. Powiat Bocheński planuje budowę nowego budynku dla ZOL-u i hospicjum stacjonarnego przy ul. Karolina dla blisko 100 pacjentów w tym 24 hospicyjnych. Inwestycję będzie realizował szpital. Zabezpieczona jest działka, gotowy jest projekt techniczny, komplet uzgodnień i pozwoleń. Powiat Bocheński złożył wniosek o dofinansowanie tej inwestycji.

Sytuację w służbie zdrowia komplikuje pandemia. Prognozy wskazują, że z dużą liczbą zachorować na koronowirusa możemy mieć do czynienia nawet przez kilka lat. Regularnie zwiększana jest liczba łóżek w bocheńskim szpitalu dla pacjentów chorych na COVID-19. Niestety rezerwy się wyczerpują, a dalsze zwiększenia liczby łóżek musiałyby odbywać się kosztem innych pacjentów i oddziałów.

Dlatego Starosta zaproponował, aby przyspieszyć planowaną budowę ZOL-u wraz z hospicjum. W nowym budynku powstałby tymczasowy oddział na cele hospitalizacji osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Docelowo opiekę znalazło by tam nawet 150 pacjentów.

Na taką propozycje pozytywnie odpowiedział Wiceminister Nauki i senator z okręgu Tarnowskiego Włodzimierz Bernacki. Podczas spotkania ze Starostą, w którym uczestniczył szef klubu PiS w Radzie Powiatu Paweł Leśniak, Włodzimierz Bernacki zadeklarował, że inicjatywa budowy ZOLu wraz hospicjum może liczyć na poparcie władz centralnych.

To niezwykle ważna dla mieszkańców powiatu inwestycja, która powinna łączyć a nie dzielić. Niestety planowany koszt budowy to ponad 20 milionów złotych. Przekracza to możliwości finansowe samorządu powiatowego. Dziękuję Panu Ministrowi, że zadeklarował pomoc w pozyskaniu dofinansowania na poziomie rządowym. Sam ZOL i hospicjum będą miały ok 100 miejsc, ale po modyfikacjach dla pacjentów covidowych będzie można stworzyć nawet 150 miejsc  – mówi Starosta Bocheński Adam Korta.

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button