ADV
Wiadomości
Trending

Coraz bliżej utworzenia „Łącznika Brzeskiego”

14 września 2022 r. wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (zrid) pn. „Budowa drogi krajowej DK 75 na odcinku Brzesko-Nowy Sącz odc. I – II etap „Łącznika Brzeskiego”. To kolejna istotna inwestycja w naszym województwie dofinansowana z rządowych środków.

Obwodnica Brzeska

– W przyszłym tygodniu planujemy przekazanie wykonawcy placu budowy. W pierwszej kolejności będzie wytyczenie geodezyjne, następnie rozpoznanie saperskie, wycinka drzew, prace archeologiczne i rozpoczęcie budowy – mówi Iwona Mikrut główny specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA Oddział Kraków.

Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki środkom z Krajowego Funduszu Drogowego. Wartość robót to 110 119 800 zł.

Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że inwestor może przystępować do prac.

– Wiemy, jak ważne jest sprawne działanie i ścisła współpraca w zakresie powstawania nowych inwestycji. Dlatego procedowanie „zridów” traktujemy priorytetowo. Podpisane zezwolenie jest kolejnym krokiem do utworzenia tzw. „Łącznika Brzeskiego”.

Realizacja tego zadania jest niezwykle ważna i potrzebna. Budowa zapewni większy komfort życia mieszkańców powiatu brzeskiego. Budowa nowej drogi łącznikowej o wysokich parametrach technicznych usprawni ruch, zwiększy bezpieczeństwo, rozładuje spiętrzenia ruchu w godzinach szczytu i pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum Brzeska.

Powstający „Łącznik Brzeski” jest fragmentem większego układu komunikacyjnego o charakterze ponadlokalnym. Docelowo ma połączyć autostradę A4 z nową drogą klasy GP do Nowego Sącza tzw. sądeczanką. Realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa bez dofinansowania ze środków rządowych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Inwestorem zadania jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Krakowie. Budowana będzie obwodnica Brzeska w nowym przebiegu drogi krajowej nr 75 klasy GP o długości prawie 3 km – II etap „łącznika brzeskiego”, tj. od końca zrealizowanego i funkcjonującego I etapu „Łącznika Brzeskiego” do włączenia do istniejącej drogi krajowej DK75 w Okocimiu. W ramach inwestycji zaprojektowano m.in.: wiadukt drogowy, dwa mosty drogowe przez rzekę Uszwicę, przepusty drogowe, przejścia dla zwierząt, a także ekrany akustyczne. Inwestycją objętych jest ok. 110 działek.

MUW

MAPA

Podobne artykuły

Back to top button