ADV
Religia

Czas miłosierdzia – Jałmużna Wielkopostna 2023

Pomoc seniorom i promocja rozwoju osobistego w duchu miłości bliźniego – to dwa najważniejsze cele Jałmużny Wielkopostnej pod hasłem „Czas Miłosierdzia”. Wielki Post oraz następujący po nim Tydzień Miłosierdzia to szczególny okres w roku dla wszystkich chrześcijan. To czas, w którym szczególnie ważne jest dzielenie się sobą z innymi i dzielenie się tym, co mamy – zgodnie z zasadą, że prawdziwą wartość człowieka określa nie to, ile posiada, ale to, co może dać.

Caritas Diecezji Tarnowskiej proponuje trzy formy włączenia się do tej akcji:

  • Pierwszą formą Dzieła jest zebrana w Środę Popielcową taca, która przeznaczona jest na dzieła charytatywne podejmowane przez Caritas parafialne i Caritas diecezjalną.
  • Drugą formą Dzieła jest jałmużna wielkopostna, której towarzyszy skarbonka wielkopostna przekazywana dzieciom w parafiach. Akcja ta może angażować nie tylko dzieci czy młodzież, ale całe rodziny. Złożone do skarbonek ofiary pozostają w całości w parafii i powinny być przeznaczone na dzieła charytatywne dedykowane seniorom.
  • Trzecią postacią Dzieła jest zbiórka ofiar związana z tradycyjnym barankiem wielkanocnym oraz z paschalikiem wielkanocnym. Caritas Diecezji Tarnowskiej przygotowała 55 tysięcy baranków oraz 34 tysiące paschalików, które począwszy od I niedzieli Wielkiego Postu będą rozprowadzane przez członków Parafialnych Zespołów Caritas. Paschalik można wykorzystać podczas Liturgii w Wielką Sobotę, a następnie postawić na świątecznym stole. Można też zapalić go na grobie najbliższych w Poniedziałek Wielkanocny. Ofiary złożone przy okazji akcji – przeznaczone zostaną na pomoc osobom chorym i starszym.

Zachęcamy, by baranki i świece paschalne z logo Caritas były nie tylko ozdobą świątecznych stołów, ale nade wszystko niech będą symbolem pomocy chorym i osobom starszym.

Poza pomocą osobom starszym organizatorzy akcji poświęcą w tym roku wiele uwagi kształtowaniu postaw miłości do bliźniego poprzez promowanie konkretnych działań, które mogą zostać zrealizowane przez każdego z nas w tym szczególnym czasie. Każdego dnia można przeczytać SŁOWO na Facebooku Caritas, a następnie wykonać zaproponowane ZADANIE.

Caritas Tarnów

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button