ADV
FelietonyWiadomości
Trending

Czy można rozmawiać o polityce?

Choć ciągle znaczna część polskiego społeczeństwa nie bierze aktywnego udziału w wyborach, to jednak każdego z nas mniej, lub bardziej polityka dotyczy. Bezpieczeństwo publiczne, służba zdrowia, edukacja, system podatkowy – to tylko część otaczającej nas rzeczywistości, która wchodzi w zakres szeroko rozumianego pojęcia polityki. I choć często unikamy rozmowy na ten temat, szczególnie jeśli różnimy się poglądami, to okazuje się, że można o polityce rozmawiać kulturalnie, merytorycznie, a przede wszystkim w słusznym celu. Taka właśnie atmosfera sprzyjająca wymianie poglądów ma miejsce podczas spotkań z serii „Fundusze rządowe dla Ziemi Bocheńskiej”.

Inauguracyjne spotkanie miało miejsce w Domu Ludowym w Łapczycy, gdzie wysoka ilość uczestników pokazała jak duża jest potrzeba rozmowy o inwestycjach, infrastrukturze i oczekiwaniach mieszkańców. Poruszane tematy były bardzo różnorodne – od spraw dotyczących tak podstawowych potrzeb, jak droga do szkoły, do pracy, czy szeroko rozumiana infrastruktura społeczna, po sprawy dotykające problematyki światopoglądowej. Podstawową zasadą tych spotkań jest możliwość zabrania głosu przez każdego, kto tylko ma na to ochotę. Z tego przywileju skorzystali nawet przedstawiciele Agrounii, choć w ich przypadku warto byłoby jednak przywołać znane powiedzenie, że milczenie jest złotem. Panowie w swoim stylu próbowali zakłócić przebieg spotkania, jednak ich zamiary momentalnie spaliły na panewce, co tylko pokazało, że poza polityczną awanturą nie mają nic do zaproponowania.

Podobnie jak w Łapczycy, tak i w Trzcianie nie zabrakło miejsca na ciekawe dyskusje o funduszach i lokalnych tematach, które codziennie zajmują mieszkańców gminy. Tym razem obyło się bez obecności przedstawicieli innych opcji politycznych, dzięki czemu całe spotkanie przebiegło w bardzo spokojnej atmosferze sprzyjającej pochyleniu się nad aktualnymi potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców. Tutaj również pojawiły się istotne wątki dotyczące lokalnych dróg, inwestycji, które są w trakcie realizacji, a także tych, które wkrótce zostaną rozpoczęte.

Z obu tych spotkań można obejrzeć relacje zarówno w postaci filmów podsumowujących, jak i galerii zdjęć. Trzeba jednak zaznaczyć, że to nie koniec, a dopiero początek tego typu inicjatywy. Uruchomiony cykl spotkań pokazuje, jak wielka jest chęć do rozmów i debaty, a także jak istotną rolę pełni bezpośredni kontakt władzy parlamentarnej i samorządowej z mieszkańcami. Ufam, że w kolejnych spotkaniach, które przed nami również będziemy mieli okazję do tego, aby omówić bieżące potrzeby w danej gminie, a przede wszystkim wyciągnąć wnioski, które w przyszłości zaowocują pozyskaniem odpowiednich środków na wyczekiwanie nie rzadko od lat inwestycje.

Na łamach swojego comiesięcznego felietonu, pragnę serdecznie podziękować tym, którzy zdecydowali się wziąć udział w tej inicjatywie. Dziękuję za każdy głos w dyskusji, za wszystkie komentarze oraz każdy uścisk dłoni. To dla mnie niezwykle ważne, aby być z Państwem w kontakcie i już dzisiaj zapraszam na kolejne spotkania, jednocześnie zachęcając do rozmowy drogą mailową kontakt@mariuszzajac.pl i telefoniczną 880 633 720.

Mariusz Zając
Radny Rady Powiatu Bocheńskiego

Podobne artykuły

Back to top button