ADV
SportWiadomości
Trending

Czy po 60 latach stadion OKS doczeka się remontu?

Pod koniec grudnia 2021 r. ruszył nabór wniosków w ramach rządowego programu „Polski Ład” – wsparcie dla samorządów. Gminy mogą starać się m.in. o środki na budowę lub modernizację infrastruktury sportowej w wysokości 90 procent wartości zadania. Dodatkowo gminy na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej mogą liczyć nawet na dofinansowanie w wysokości 98%. Termin składania wniosków 15 luty 2022 roku. Czy przy tej okazji po 60 latach stadion Okocimskiego Klubu Sportowego doczeka się remontu? A jeśli nie teraz to kiedy?

Dla wielu osób – zagorzałych kibiców – Okocimski Klub Sportowy to duma Brzeska. O ile osiągnięcia klubu na przestrzeni lat mogą być powodem do dumy, o tyle siedziba klubu – stadion piłkarski przy Okocimskiej 34 nie przynosi nikomu chluby. Szczególnie właścicielowi obiektu, a więc Urzędowi Miejskiemu w Brzesku. Stadion od wielu lat nie był modernizowany i od dawna czeka na remont, a może tak naprawdę na budowę od podstaw.

Jak wspominają kronikarze w latach 1960 – 1961 dokonano gruntownej przebudowy i modernizacji stadionu Okocimskiego Klubu Sportowego. Wtedy to odnowiono boisko do piłki nożnej, wybudowano bieżnię, dwa boiska do siatkówki oraz boisko do piłki ręcznej, a także skocznię do skoków w dal i rzutnię do pchnięcia kulą. Od tego momentu mija już wspomniane 60 lat. Infrastruktura przy Okocimskiej 34 została mocno nadgryziona przez ząb czasu, a kolejne warstwy farby nie są w stanie zamaskować faktu, że obiekt lata swojej świetności ma dawno za sobą.

W 2022 r. mija z kolei dokładnie 10 lat od momentu, gdy w związku z awansem OKS do I ligi okazało się, że stadion nie spełnia praktycznie żadnych wymagań licencyjnych stawianych przed tego typu obiektami. Przez moment zaiskrzyło na linii ówczesny zarząd Klubu, a właścicielem stadionu. Pod naciskiem opinii publicznej zaczęły padać obietnice ze strony ówczesnego burmistrza nt. modernizacji obiektu. Docelowo stadion miał liczyć aż 2200 miejsc siedzących (w tym 1500 na zadaszonej trybunie). Śladu po deklaracjach samorządu próżno szukać na stronie Urzędu Miejskiego w Brzesku. Sprawa zakończyła się kilkoma wizualizacjami stadionu po planowanym remoncie (dostępnymi w niezbyt dużej rozdzielczości na stronie jednego z lokalnych portali).  Poza burzą w szklance wody i deklaracją wydatkowania przez Urząd Miejski 60 tysięcy na projekt, cała sprawa zakończyła się na wykonaniu tylko najpilniejszych prac związanych z dopuszczeniem obiektu do rozgrywek.

Jaka będzie w takim razie przyszłość stadionu przy Okocimskiej 34? To bardzo dobre pytanie… W 2023 roku Okocimski Klub Sportowy będzie obchodził jubileusz 90-lecia swojego istnienia. 60 lat od ostatniego poważniejszego remontu – to całkiem sporo. Czy stadion będzie musiał czekać do bardziej okrągłego jubileuszu? Np. stulecia w 2033 roku? Z perspektywy tego co miało miejsce w 2012 r. to całkiem nieodległa data.

A co w temacie remontów i budowy stadionów słychać w regionie? Brzesko i jego stadionowa infrastruktura sportowa wygląda na tym tle bardzo blado… Bowiem gdy w Brzesku od prawie 60 lat nikt tak naprawdę poważnie nie potraktował sprawy modernizacji stadionu OKS – sąsiednie samorządy w mniej lub bardziej konsekwentny sposób zmodernizowały, lub właśnie modernizują swoje obiekty stadionowe.

Borzęcin

W 2011 r. zakończono realizację zadania pn. „Przebudowa obiektu sportowego Sokoła w Borzęcinie – Borku”. Inwestycja w Borzęcinie obejmowała przebudowę nawierzchni istniejącego boiska do piłki nożnej, budowę boisk o nawierzchni poliuretanowej do koszykówki siatkówki i tenisa, budowę boiska treningowego ze sztucznej trawy, amfiteatru wraz z zapleczem socjalno-szatniowym, remont trybuny przy boisku piłkarskim, odwodnienie terenu, przebudowę oświetlenia, ogrodzenia oraz budowę ciągów pieszych z kostki brukowej i parkingu. Koszt przebudowy obiektu Sokoła w Borzęcinie wyniósł 2,6 miliona złotych. Na realizację zadania gmina pozyskała dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.

Wojnicz

W 2021 r. Gmina Wojnicz otrzymała środki na modernizację stadionu miejskiego w Wojniczu. Zadanie obejmuje przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku klubowego „Olimpia Wojnicz”, przebudowę i rozbudowę budynku wc, budowę ogrodzenia stadionu, przebudowę trybun, boiska do piłki nożnej, budowę boiska do piłki siatkowej, skoczni w dal oraz niezbędnej infrastruktury technicznej. Gmina Wojnicz otrzymała wsparcie w ramach w ramach programu Sportowa Polska – edycja 2020.

Radłów

W połowie 2012 roku ruszyły prace, których efektem jest otwarta w 2013 nowa trybuna główna boiska z częściowym zadaszeniem. Pod dachem znajduje się sektor centralny z 288 miejscami siedzącymi, podczas gdy po bokach są miejsca stojące.

W 2021 r. przygotowano teren pod wysianie trawy na nowym boisku treningowym. Siew trawy będzie miał miejsce na wiosnę 2022 r.

Nowy Sącz

Jak informuje portal sadeczanin.info – na terenie KS Zawada w Nowym Sączu powstanie nowe, pełnowymiarowe boisko ze sztuczną murawą z trybunami wraz z niezbędnym zapleczem. Inwestycja ma kosztować około 5 milionów złotych. Budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią ma być wstępem do budowy na osiedlu Zawada dużego kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Inwestycja obejmująca wybudowane boiska ze sztuczną murawą z trybunami i niezbędnym zapleczem socjalnym ma zostać zrealizowana w 2022 r.

fot. wizualizacja Urząd Miasta w Nowym Sączu / Wojnicz / Borzęcin

IB

Podobne artykuły

Back to top button