ADV
1
KulturaWideo

Czy roboty będą pisać książki? One już to robią! / Relacja z wykładu w brzeskiej bibliotece

W poniedziałkowe popołudnie 3 kwietnia 2023 r. odbył się wykład pod nieco prowokacyjnym, a zarazem jak najbardziej pasującym do bibliotecznych murów tytułem „Czy komputery będą pisać za nas książki? O sztucznej inteligencji i możliwościach, jakie daje oraz szansach, jakie stwarza”. Gościem spotkania zorganizowanego przez Brzeskie Towarzystwo „Gryf” oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku był dr hab. inż. Szymon Łukasik, profesor AGH i pracownik Instytutu Badań Systemowych PAN, kierownik Pionu Sztucznej Inteligencji NASK-PIB., autor ponad 60 publikacji. Naukowiec i wykładowca niezmiennie zafascynowany światem danych i możliwościami wydobywania z nich cennych informacji.

Galeria zdjęć <==

Brzeskiej publiczności przybliżył on nieco temat sztucznej inteligencji, poziomu, na jakim są obecnie badania w tej dziedzinie, potencjałem, jaki się kryje w wykorzystywaniu robotów m.in. w takich dziedzinach jak medycyna, transport, administracja, wojskowość. Prelegent przedstawił jednak także drugą, ciemniejszą stronę tego zagadnienia i zaprezentował przykłady potencjalnego wykorzystywania sztucznej inteligencji w np. w celu dezinformacji. Uczestnicy wykładu mogli zatem przekonać się – zarówno dzięki przekazanej niezwykle przystępnie wiedzy teoretycznej, jak i wielu ciekawym przykładom – że ze sztuczną inteligencją mamy do czynienia tak naprawdę każdego dnia, często zupełnie nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Potencjał tej technologii jest ogromny, w bardzo wielu dziedzinach może ona służyć ludziom, należy przy tym mieć jednak świadomość, że nie zwalnia nas to z krytycznego myślenia i świadomego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Mamy nadzieję, że ten wykład pomógł nieco słuchaczom uporządkować swoją wiedzę, rozwiać wątpliwości i rozbudził ich ciekawość tematami cyfrowymi. Nie zabrakło pytań, sądzimy zatem, że tak właśnie się stało.

Co jednak z pytaniem postawionym w tytule wykładu? Czy roboty będą za nas pisać książki? Czy niedługo będzie można na bibliotecznych półkach spotkać właśnie takie pozycje? Profesor Łukasik udzielił na to pytanie bardzo pewnej odpowiedzi – tak. One już to nawet robią. Z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, chociażby dostępnego dla każdego internauty ChatGPT Online – Chat GPT (chat-gpt.org), ale też znacznie bardziej zaawansowanych programów, można bowiem generować różnego rodzaju teksty, wystarczy wprowadzić zapytanie i podstawowe dane. Warto spróbować! Przed bibliotekami pojawi się zatem być może wkrótce nowy dylemat – w jakim dziale powinna się znaleźć taka pozycja napisana przez robota – w informatyce, czy jednak w literaturze pięknej? Na razie uspokajamy jednak wszystkich czytelników, na naszych półkach wciąż czekają książki napisane przez autorów będących ludźmi, mało tego – są one znacznie ciekawsze niż te wygenerowane przez roboty z powyższego czatu.

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button