ReligiaWiadomości
Trending

Diecezja tarnowska. Tradycyjnej kolędy w tym roku nie będzie / 2 listopada 2020 r.

Pandemia koronawirusa wywróciła życie wielu osób do góry nogami. Wierni kościoła katolickiego pierwszy raz od wielu lat nie będą mogli przyjąć wizyty duszpasterskiej w ramach kolędy. W skali Polski większość biskupów diecezjalnych zdecydowała się zawiesić wizyty duszpasterskie, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. To kolejne ograniczenie jakie mocno dotyka katolików – zupełnie inną formę miały w tym roku uroczystości Świąt Wielkanocnych, jak i Wszystkich Świętych.

W środę 2 listopada 2020 r. biskup tarnowski Andrzej Jeż podpisał zarządzenie dotyczące zmian w zasadach organizacji wizyty duszpasterskiej w diecezji tarnowskiej w obecnym roku duszpasterskim.

Rezygnacja z tradycyjnej „kolędy” podyktowana jest sytuacją epidemii. Wizyta duszpasterska, zwana potocznie kolędą, przypadała tradycyjnie na okres pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a świętem Ofiarowania Pańskiego, które wypada 2 lutego.

Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, w kościołach diecezji tarnowskiej organizowane będą Msze św. dla rodzin z kolejnych rejonów parafii. Będą one odprawiane w intencji zaproszonych rodzin, a ich członkowie będą zachęcani do zaangażowania się w posługę liturgiczną.

Nie zabraknie także obrzędu poświęcenia wody, którą wierni przyniosą z sobą do kościoła. Każda z rodzin otrzyma specjalną broszurę kolędową z nabożeństwami, przygotowaną przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego.

tarnow.gosc.pl / IB

 

Zarządzenie dotyczące wizyty duszpasterskiej w diecezji tarnowskiej w roku duszpasterskim 2020/2021
fot. ks. Marian Kostrzewa

1. W tym roku duszpasterskim rezygnujemy z tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej („od drzwi do drzwi”) oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych.
2. Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, zapraszamy na Mszę św. do kościoła rodziny z kolejnych rejonów parafii.
3. Msza Święta powinna być ofiarowana w intencji zaproszonych rodzin (obecnych i nieobecnych). W tym przypadku Biskup Tarnowski zezwala na binowanie Mszy św. pro populo.
4. Warto wcześniej zachęcić dorosłych uczestników tej Mszy, aby zaangażowali się w posługę liturgiczną (czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami, śpiew kolęd itp.). Dzięki temu będzie miała bardziej „rodzinny” charakter.
5. Ponieważ w tym roku zabraknie tradycyjnej rozmowy duszpasterskiej, wskazane jest wygłoszenie choć krótkiej homilii, w której wychodząc od tekstów świętych z pasterską troską poruszone zostaną tematy związane z życiem rodzinnym i małżeńskim.
6. Na zakończenie Mszy św. należy dokonać obrzędu poświęcenia wody, którą wierni przynieśli ze sobą, aby mogli potem korzystać z niej w swoich domach oraz zachęcić ich, by po powrocie wspólnie pomodlili się o błogosławieństwo dla domu i rodziny (np. w oparciu o tekst zamieszczony w broszurce kolędowej, którą można rozdać każdej rodzinie przy wyjściu
z kościoła).
7. Po Mszy św. warto poprowadzić specjalne nabożeństwo (np. adorację zakończoną indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdej rodziny, osób samotnych itp.; kolędowanie przy żłóbku).
8. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego przygotowuje propozycję wspomnianej broszury kolędowej oraz nabożeństw.

Tarnów, 02.12.2020.

Nasz znak: OC – 2/61/20

Biskup Tarnowski † Andrzej Jeż

Kanclerz Ks. dr hab. Robert Kantor

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast