ADV
1
Wiadomości

Długi sierpniowy weekend na drogach powiatu tarnowskiego – podsumowanie

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – pod takim pojęciem zdefiniowano nie tylko pieszych uczestników ruchu drogowego ale również kierujących jednośladami. Są to osoby, których życie i zdrowie jest najbardziej narażone gdy dochodzi do zdarzeń drogowych z ich udziałem. Długi sierpniowy weekend (11 do 15 sierpnia 2023 r.) na drogach powiatu tarnowskiego zdominowały niebezpieczne kolizje i wypadki z udziałem kierujących rowerami i motocyklami. W tym dniach, aż dwie osoby poniosły śmierć na drogach powiatu tarnowskiego.

Już w piątek wieczorem, policjanci obsługiwali pierwszą kolizję, która miała miejsce na ul. Słonecznej w Tarnowie. W rejonie skrzyżowania z ul. Bitwy o Wał Pomorski na dwóch pasach ruchu przed przejściem dla pieszych zatrzymały się samochody osobowe. Kierujący motocyklem 36-letni mężczyzna nie zdążył prawidłowo zareagować i wbił się pomiędzy pojazdy marki Mercedes i Toyota. W efekcie doszło głównie do uszkodzeń pojazdów, jednak sprawa zostanie skierowana do rozstrzygnięcia sądowego, ponieważ kierujący motocyklem poza spowodowaniem zagrożenia w ruchu drogowym kierował pojazdem, nie posiadając uprawnień, jak również od trzech lat nie posiadał aktualnych badań technicznych i obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W sobotę rano, na ul. Tuchowskiej w Zalasowej, na łuku drogi kierujący motocyklem marki Honda wyjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył wkoło ciężarówki marki Scania, doznając ciężkich obrażenia ciała. Badanie alkomatem wykazało, że kierujący jednośladem znajdował się w stanie nietrzeźwości, 36-letni mężczyzna odpowie nie tylko za spowodowanie kolizji, ale również za przestępstwo z art. 178 a § 1 Kodeksu Karnego.

Po godzinie 16-tej otrzymaliśmy kolejne zgłoszenie o wypadku z udziałem motocyklisty.Tym razem, do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w miejscowości Pogórska Wola. Na leśnej drodze kierujący crossem TM Racing zjechał poza lewą krawędź szutrowej jezdni i uderzył w drzewo. Przypadkowy świadek, który usłyszał huk, odnalazł nieprzytomnego mężczyznę, udzielił pierwszej pomocy oraz zaalarmował służby. 29-latek zmarł wskutek odniesionych wielonarządowych obrażeń wewnętrznych oraz urazów głowy. Pojazd został zabezpieczony do dalszych oględzin przez biegłego, ponieważ motocykl nie był zarejestrowany, a kierujący nim mężczyzna nie posiadał uprawnień.

We wtorek, utrudnienia w ruchu napotkali podróżujący drogą wojewódzką W 977 w miejscowości Gromnik, gdzie kierujący motocyklem marki Suzuki wskutek niezachowania bezpiecznej odległości najechał na tył samochodu osobowego Volvo V40. 26-latek za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym został ukarany mandatem.

Do następnego wypadku, tego samego dnia policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zostali w trybie pilnym skierowani po godzinie 18-tej. Do zdarzenia doszło w miejscowości Stare Żukowice na drodze wojewódzkiej W 984. Na prostym odcinku drogi w rejonie skrzyżowania z drogą gminną w kierunku Nowych Żukowic kierująca rowerem 51-letnia kobieta wykonująca manewr skrętu w lewo została potrącona przez samochód. Kierującym pojazdem marki Opel był 72-letni mieszkaniec powiatu tarnowskiego. Świadkowie wypadku niezwłocznie udzielili poszkodowanej pierwszej pomocy. Kierująca doznała rozległych obrażeń głowy i nastąpiło u niej zatrzymanie krążenia, dzięki natychmiastowej resuscytacji udało się przywrócić funkcje życiowe i kobieta została przewieziona do szpitala. W trakcie trwania oględzin miejsca zdarzenia policjanci otrzymali jednak informację o zgonie poszkodowanej. Na miejscu wypadku ze skutkiem śmiertelnym dalsze czynności procesowe wykonywano pod nadzorem prokuratora oraz przy udziale biegłego. W postępowaniu zabezpieczono do dalszych oględzin pojazdy. Badanie alkomatem wykazało, że kierujący samochodem był trzeźwy, natomiast w ramach standardowej procedury dodatkowo wykonano pobranie krwi do badań na obecność środków odurzających, kierującemu zatrzymano również uprawnienia do kierowania. Przyczyny oraz okoliczności tragicznego wypadku będą teraz ustalane w toku śledztwa prowadzonego przez tarnowskich policjantów pod nadzorem prokuratora Prokuratury Rejonowej w Tarnowie.

Tarnowska Policja

blank
Back to top button