ADV
blank
KulturaWiadomościWideo
Trending

Dożynki Gminne w Łoniowej / zdjęcia / video

W minioną niedzielę 14 sierpnia 2022 r. odbyły się Dożynki Gminne. W tym roku gospodarzem uroczystości było sołectwo Łoniowa.

Święto Plonów rozpoczęła Msza Święta prowadzona przez Biskupa Stanisława Salaterskiego, Dziekana Józefa Golonkę oraz Proboszcza Bogdana Lebryka. Msza Święta dziękczynna za tegoroczne zbiory odprawiona została na scenie Amfiteatru Letniego w Łoniowej.

Po Mszy Świętej Wójt Wiesław Kozłowski przywitał wszystkich zgromadzonych na tym przepięknym wydarzeniu m.in. Posła na Sejm Józefę Szczurek – Żelazko, Radną Województwa Małopolskiego Annę Mikosz, Starostę Brzeskiego Andrzeja Potępę wraz z Radnymi Powiatowymi, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku Janusza Poterę, Przewodniczącego Rady Gminy Dębno Piotra Maturę wraz z Radnymi Gminy oraz Zastępcę Wójta Jacka Szklarza. Przywitał i podziękował również za organizację dożynek Sołtys wsi Wioletcie Marecik, Komendantowi Pawłowi Krajowi, Marii Marecik, Dębińskiemu Centrum Kultury, Druhom i Druhnom z OSP Łoniowa oraz Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Włościanki”.

W godzinach wieczornych Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski przywitał serdecznie przybyłych na uroczystość Wojewodę Małopolskiego Łukasza Kmitę oraz Członka Zarządu Województwa Małopolskiego Martę Malec – Lech, którzy podziękowali rolnikom za ich trud i zebrane tegoroczne plony.

W dalszej części uroczystości Starostowie Dożynek przekazali wójtowi chleb, wypieczony z tegorocznej mąki, a jego kawałkami włodarz gminy Wiesław Kozłowski dzielił się z mieszkańcami.

W czasie obchodów dożynek odbył się konkurs Wieńców Dożynkowych.
W tym roku, aż 11 sołectw zgłosiło się do prezentacji swoich wieńców, które oceniała komisja pod przewodnictwem etnograf Marii Cetery.

Wieńce dożynkowe oceniane były w dwóch kategoriach – tradycyjnej i nowoczesnej:

W KATEGORII WIEŃCA TRADYCYJNEGO:

Cztery równorzędne I miejsca i nagrody finansowe w wysokości po 1.500,00 zł każda, przyznano:

– delegacjom wieńcowym z Biadolin Szlacheckich, Dołów, Porąbki Uszewskiej oraz Woli Dębińskiej

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody finansowe w wysokości po 1.000,00 zł każda, przyznano:

– delegacjom wieńcowym z Dębna i Maszkienic

W KATEGORII WIEŃCA WSPÓŁCZESNEGO:

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody finansowe w wysokości po 1.500,00 zł każda, przyznano:

– delegacjom wieńcowym z Niedźwiedzy i Łysej Góry

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody finansowe w wysokości po 1.000,00 zł każda, przyznano:

– delegacjom wieńcowym z Jastwi, Sufczyna i Łoniowej

Do udziału w Konkursie Wieńców Dożynkowych Województwa Małopolskiego 2022, organizowanego dnia 27 sierpnia 2022 w Gminie Zielonki nominowany został wieniec z Dołów.

Na scenie wystąpił utalentowany zespół InoRos, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów folk w Polsce. Swoje umiejętności wokalne zaprezentował chór złożony z uczestników warsztatów wokalnych Dębińskiego Centrum Kultury, który zaśpiewał ze sławnym wokalistą pochodzącym z Wielkiej Brytanii – JNR Robinson.

Tłumy przyciągnął koncert gwiazdy muzyki tanecznej i dyskotekowej – Bayer Full, który porwał publiczność do tańca.

Gmina Dębno / IB

Fot. Maciej Mazur

blank

Podobne artykuły

Back to top button