ADV
WiadomościWideo
Trending

Druhowie z Jadownik na uroczystym otwarciu Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

W piatek 29 września 2023 r. w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, mieszczącego się w rozbudowanym Forcie Jugowice 52a. Gościem honorowym był Prezydent RP Andrzej Duda.

W wydarzeniu wzięła udział reprezentacja Szczepu Czarnego z Jadownik. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości odbyło się harcerskie ognisko z udziałem Prezydenta RP oraz przedstawicieli ZHP i ZHR.

Z kolei w sobotę 30 września od rana  mimo niepogody druhowie ze Szczepu Czarnego obstawiali punkty programowe, na których prowadzili gry i zabawy dla najmłodszych, ale też uczyli podstawowych technik harcerskich tj. węzłów.

– W naszym kraju nie jest łatwo harcerstwu z jego tradycją gładko wpisywać się w nowoczesność.

Nie jest łatwo mieć ofertę, która przyciągnie dzisiaj młodych ludzi, a zarazem pozwoli im przekazać, to, co tak ważne w harcerskiej tradycji: duch miłości przyrody, tego bardzo specyficznie pojmowanego życia w łączności z naturą – mówił podczas uroczystego otwarcia prezydent RP Andrzej Duda.

Otwarcie muzeum dało niszczejącemu przed adaptacją fortowi nowe życie. Fort otacza 5-hektarowy las, który jest jego integralną częścią. Muzeum Ruchu Harcerskiego powstało, jako kolejny oddział Muzeum Krakowa. Powstaje przy ul. Fortecznej 28, w zabytkowym Forcie 52a Łapianka (Jugowice), będącym częścią historycznej Twierdzy Kraków. To przykład tego, jak odrestaurowując zabytkowe wnętrza obiektu obronnego można równocześnie tchnąć w nie nowe życie.


foto: Przemysław Keler / KPRP
IB / Szczep Czarny / histmag

VIDEO

blank

Podobne artykuły

Back to top button