ADV
Wiadomości

Druhowie z OSP Szczepanów pożegnali swoje Stara

We wtorek 17 maja 2022r. druhowie z OSP Szczepanów pożegnali „przyjaciela” i członka swojej jednostki –  samochod gaśniczy Star 200. Pojazd został wycofany z podziału bojowego jednostki stosunkowo niedawno bo dopiero w 2021 roku. Na jego miejsce został zakupiony samochód marki MAN. Jesienią 33 latach służby w jednostce szczepanowski Star wyruszył w daleką drogę do Niska na Podkarpaciu, gdzie miał zostać przekazany strażakom na Ukrainę. Niestety sama chęć pomocy okazała się niewystarczająca i staruszek wrócił do Szczepanowa, by ostatecznie zostać sprzedany do Zabytkowej Straży Pożarnej w Czersku na Pomorzu.

Druhowie ze Szczepanowa nie ukrywają wzruszenia – bowiem Star towarzyszył im pod 33 lata i widział niejedno ludzkie nieszczęście, ale brał też udział w wielu radosnych chwilach.

– Wspólnie z nim pomogliśmy wielu ludziom – nie tylko w naszej gminie i powiecie, ale także i w innych częściach Polski – wspominają druhowie z OSP szczepanów.

Star 200 trafił do jednostki w Szczepanowie w 1989 r., kiedy to został przekazany z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Brzesku. Był to pierwszy samochód, który udało się pozyskać jako nowy.

Star to samochód gaśniczy, średni ze zbiornikiem wody o pojemności 2,5 tysiąca litrów i motopompą o oznaczeniu GBM. Ze względu na jego atuty tj. małą wysokość i dobre warunki jezdne służył przede wszystkim w przypadku działań ratunkowych w lasach, ale nie tylko.

Do 2003 r. był jedynym samochodem jakim dysponowała jednostka OSP Szczepanów. Choć jak każdy samochód przysparzał problemów poprzez awarie to jednak strażacy wkładali całe serce, aby był w ciągłej gotowości bojowej i mógł służyć mieszkańcom. Druhowie remontowali i usprawniali go własnymi siłami ile tylko się dało, m.in. sami zamontowali na nim działko gaśnicze aby jeszcze lepiej spełniał swoje funkcje gaśnicze. Ciągle także dokładano na niego nowy sprzęt, który udawało się pozyskać z różnych źródeł, aby staruszek był ciągle młody i gotowy służyć naszej społeczności lokalnej.

Wraz z druhami z OSP Szczepanów brał udział w wielu akcjach. Warto wspomnieć te największe:

– 1992 r. pożar lasu w Kuźni Raciborskiej,
– 1997 r. i 2001 r. powodzie – działania prowadzone na terenie całego powiatu brzeskiego,
– 2003 r. pożar lasu w miejscowości Waryś.
– 2006 r. pożar Bakutilu w Brzesku.

Oprócz tych dużych akcji Star wyjeżdżał do szeregu mniejszych pożarów i innych zagrożeń. Brał udział także podczas różnych ćwiczeń na terenie Powiatu Brzeskiego.

Oprócz działań typowo ratowniczych Star wykorzystywany był także przy okazji różnych uroczystości religijnych jak m.in. zabezpieczenie wizyty Ojca św. Jana Pawła II w Polsce. Dzielnie sprawiał się w działaniach edukacyjnych – służył dzieciom podczas pokazów z okazji dnia dziecka, zabaw czy festynów. Końcem poprzedniego roku stał się ozdobą świąteczną udekorowany podczas przejazdu przez miasto Brzesko, a także stojąc w okresie świątecznym przed remizą, aby można było sobie zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie.

– Teraz pożegnaliśmy go już całkiem. Miejmy nadzieję, że w nowym „domu” będzie mu dobrze i mimo odległości będzie z nami jeszcze długie lata.

Żegnaj „stary” dobry przyjacielu – wspominają druhowie z OSP Szczepanów.

foto; OSP Szczepanów

OSP Szczepanów / IB

Podobne artykuły

Back to top button