ADV
blank
KulturaWideo

Regionalny wtorek / Dziedzictwo kulturowe Gminy Brzesko multimedialnie

Przed kilkoma dniami swoją premierę miał Multimedialny Katalog Dziedzictwa Kulturowego Małopolski, w którym zaprezentowanych jest 19 gmin naszego województwa, w tym także Gmina Brzesko. Katalog powstał w ramach projektu naukowego Cultural Heritage of Small Homelands realizowanego przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Multimedialny katalog dziedzictwa kulturowego Małopolski dokumentuje dziedzictwo „małych ojczyzn” wybranych gmin województwa małopolskiego. Nagrania przedstawiają przyrodnicze i kulturowe bogactwo regionu, zarówno to mniej znane i nieoczywiste, jak i to bardziej rozpoznawalne. Filmy utrwalają krajobraz kulturowy. Dokumentują elementy historii mówionej, tradycji, pieśni i lokalnej twórczości.

W materiale multimedialnym znajdziemy wiele pięknych filmowych ujęć miasta i gminy oraz wypowiedzi włodarzy i lokalnych animatorów kultury. Szczególnie dużo miejsca poświęcono społecznym inicjatywom promującym dziedzictwo kulturowe Gminy Brzesko: Izbie Tradycji prowadzonej przez Stowarzyszenie Miłośników Browaru Okocim, Izbie Regionalnej w Jadownikach, którą opiekuje się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Jadownickiej, grupie folklorystycznej Zespół Pieśni i Tańca „Porębienie” oraz Kołu Gospodyń Wiejskich z Jadownik. Nagrania z tych miejsc, obejmujące także wypowiedzi ich twórców i koordynatorów, pozwalają poznać bliżej ich wyjątkowy charakter i rolę w propagowaniu lokalnej kultury.


PiMBP w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Back to top button