ADV
Kultura

Dzień Dziecka inny niż wszystkie

Niezwykły, bo baśniowy Dzień Dziecka otrzymały w prezencie dzieci z parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

W niedzielę 5 czerwca 2022 r. w domu parafialnym na zaproszenie rodziców dzieci z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi im. św. S. Faustyny spotkały się z pomysłowym świniopasem oraz kapryśną księżniczką i jej dwórkami. Spektakl wzorowany na baśni Hansa Christiana Andersena „Świniopas” przygotowali i wystawili dla nich nauczyciele, personel świecki oraz rodzice dzieci uczęszczających do tej palcówki pod opieką i kierownictwem siostry Dyrektor Sylwii Osetek.

Galeria zdjęć <==

Tuż po mszy świętej o 11.30 całkiem duża, bo w pełni wypełniająca parafialną salę teatralną grupa najmłodszych brzeszczan śledziła z uwagą przygody cesarskiej córki, małej złośnicy, która nie chciała królewicza za męża z powodu nietrafionych prezentów. Na szczęście okropne wady charakteru kandydatki na żonę nie zraziły królewicza, który wcieliwszy się w pastucha stada świń, fortelem potrafił sprawić, że królewna nie tylko je dostrzegła, ale i potrafiła się zmienić. Bo przecież, jak wyśpiewali aktorzy w piosence finałowej przedstawienia: „każdy człowiek jakieś wady ma, mamie, tacie wciąż na nerwach gra”, rzecz w tym, żeby skutecznie popracować nad swoim charakterem.

Całe wydarzenie sprawiło dzieciom nie tylko dużo, ale bardzo dużo radości a wraz z nimi świetnie się bawili dorośli na widowni i rodzice występujący na scenie, co nie uszło uwadze ks. proboszcza Wojciecha, który z uśmiechem skwitował:

– Zawsze się zastanawiałem w tej sytuacji, kto ma większą zabawę, czy dzieci czy rodzice? Najwięcej radości małej i dorosłej publiczności przyniósł brawurowy taniec świnek. Widzów szczególnie ujęła rewelacyjna choreografia i podkład muzyczny oraz różowiutkie kostiumy z ryjkami i ogonkami, a w zachwyt wprawił skład grupy tańczącej. Nie obeszło się więc bez bisowania!

Głównym celem realizowanych od ponad 10 lat przedstawień jest właśnie dawanie radości dzieciom, ale także, co mocno podkreślają Siostry Służebniczki prowadzące przedszkole jak i rodzice – integrowanie wspólnoty przedszkolnej: rodziców, dzieci i pracowników.

– W tym pomyśle chodzi o to, aby wszyscy poczuli się w naszym przedszkolu, jak w rodzinie. Zależy nam na tym, aby dominowała współpraca, a nie rywalizacja– wyjaśnia Siostra Sylwia. – Jak co roku wszyscy podczas prób wzajemnie się wspierali, pomagali, doradzali, opracowując grę aktorską, szyjąc kostiumy, projektując dekoracje, wykonując scenografię.

Pomysł, aby to właśnie rodzice realizowali przedstawienia bajek i baśni dla swoich dzieci narodził się niespełna kilkanaście lat temu z inicjatywy siostry Renaty Arian i przynosi tak dobre owoce, że kontynuowany jest z powodzeniem do tej pory. Spektakle wystawiane są najpierw w przedszkolu, a potem w domu parafialnym dla szerszego grona odbiorców. Oprócz „Świniopasa” nasi najmłodsi z okazji Dnia Dziecka obejrzeli między innymi „Kopciuszka”, „Królewnę Śnieżkę”, „Pinokia”, „Czerwonego Kapturka” i „Kota w butach”.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że nie zabraknie personelowi przedszkola i rodzicom chęci, dobrych scenariuszy oraz inspiracji, by bawiąc uczyli i przekazywali głębokie wartości kolejnym pokoleniom milusińskich.


Tekst: Małgorzata Toboła
Zdjęcia: Dariusz Toroń

Podobne artykuły

Back to top button