Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Dzień myśli braterskiej

Dzień myśli braterskiej

Hufiec ZHP Brzesko już po raz jedenasty przeprowadzi akcję zbiórki pieniężnej z okazji „Dnia myśli braterskiej pt. Pomagamy i działamy”. Pierwszy raz zbiórka taka została zorganizowana w 2008 roku i przez pierwsze trzy lata jej głównymi beneficjentami były brzeskie pięcioraczki. Zrzeszeni w brzeskich strukturach Związku Harcerstwa Polskiego zuchy i harcerze do tej pory zebrali w sumie ponad 132.400 złotych,  z czego 75.000 złotych wsparło kilkadziesiąt chorych dzieci z powiatu brzeskiego. Same tylko pięcioraczki w ciągu ostatnich 9-ciu lat otrzymały wsparcie finansowe rzędu 26.555 złotych, co niewątpliwie jest kwotą godną uwagi. Należy pamiętać, że zuchy i harcerze kwestując co roku w gminach Czchów, Brzesko i Szczurowa oraz w mieście Radłowie wspierają również samych siebie, około 40 procent zebranych środków wspomaga działalność programową hufca, czyli jest przeznaczane na wsparcie codziennej działalności jednostki. Dzięki zebranym środkom hufiec z roku na rok może organizować wiele ciekawych przedsięwzięć, fundować atrakcyjne nagrody w konkursach czy dofinansowywać wakacyjne biwaki swoim członkom.

W tegorocznej edycji zbiórki hufiec zebrał 21.283 złotych, z której 12.800 złotych zasiliło konta chorych dzieci. Największą kwotę, bo 10.055 złotych zebrali członkowie Szczepu Czarnego im. Bohaterów Państwa Podziemnego działającego przy PSP nr 2 w Jadownikach. Dzięki temu Patryk i Weronika z Jadownik otrzymali po 3000 złotych wsparcia. Drugim wynikiem w zbiórce pochwalić może się Szczep im. Bohaterów Września działający przy PSP nr 2 w Brzesku, który zebrał blisko 4.500 złotych. Dzięki wsparciu zuchów i harcerzy z PSP nr 3 w Brzesku oraz zuchów i harcerzy z PSP w Jasieniu, Jaś wskazany przez zuchów i harcerzy z PSP nr 2 w Brzesku otrzymał 3200 złotych. Poza tym w gminie Brzesko kwestowali jeszcze harcerze z Mokrzysk, którzy swoją zbiórką wsparli Klaudię, przekazując jej 300 złotych.

Równie owocne działania podjęli zuchy i harcerze z gminy Czchów, którzy zebrali 4809 złotych. Harcerze z 3 DH „Czchowskie orły” oraz „Wilczej” 6 DST z Jurkowa połączyli siły i wparli kwotą 2200 złotych Łukasza, a zuchy i harcerze z 2 GZ „Leśne ludki” z Tworkowej przekazali 700 złotych swojej rówieśniczce Karolince. Z kolei 4 DST „Zaborowskie dęby” działająca na terenie gminy Szczurowa wspólnie z DW „Mieszkowi drużynnicy” z Radłowa przekazała 400 złotych Mateuszowi z Radłowa.

Zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy i instruktorzy Hufca ZHP Brzesko im. Mikołaja Kopernika składają gorące podziękowania wszystkim darczyńcom. Dzięki Państwa ofiarności i wsparciu choćby dobrym słowem możemy z roku na rok kontynuować to piękne dzieło pomocy chorym oraz sami realizować coraz to ciekawsze zadania programowe dla blisko 300 młodych ludzi zrzeszonych w naszej jednostce. Czuwaj!

phm. Bartłomiej Turlej