ADV
Wiadomości

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele oraz prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zgodnie z Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 listopada 2007 roku obchodzony jest 13 kwietnia czyli w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Władze rosyjskie przyznały się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu, 13 kwietnia 1990 roku.

W 81 Rocznicę Zbrodni Katyńskiej, pomimo pandemii i ograniczonej możliwości wzięcia udziału w obchodach wiele osób pochyliło swoje głowy i uczciło pamięć pomordowanych.

Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, życia, pamięci,

mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości.

/ Tytus Liwiusz

Gmina Dębno

Podobne artykuły

Back to top button