ADV
Kultura
Trending

Dzisiaj Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta w kościele Miłosierdzia w Brzesku

10 kwietnia 2022 r., w Niedzielę Palmową, o godzinie 19.30 w kościele Miłosierdzia Bożego w Brzesku zabrzmi REQUIEM Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wykonają go Parafialny Chór Gaudium, do którego dołączą chóry Salt Singers z Bochni i Dominata z Krakowa, oraz Krakowska Młoda Filharmonia. Całość pod dyrekcją Tomasza Chmiela. Parafia i artyści chcą w ten sposób wspomnieć kolejną rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Po koncercie zostanie przeprowadzona zbiórka na potrzebujących z Ukrainy.

Kilka słów o dziele

Requiem (msza żałobna) powstałe w 1791 roku jest jednym z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusa Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją.

Jest to dzieło wyjątkowe, otoczone legendą, w której dziś trudno już oddzielić wydarzenia autentyczne od mitu. Napisanie tego dzieła zlecono Mozartowi w lipcu 1791 roku, listownie i anonimowo. Anonimowy zleceniodawca zamówił u kompozytora mszę żałobną. Mozart otrzymał z góry honorarium, w takiej wysokości, jakiej zażądał. Nie został określony termin ukończenia dzieła. Nie określono też nawet ramowej koncepcji utworu. Mimo iż kompozycja była dla Mozarta bardzo interesująca, nie od razu przystąpił do pracy. Kiedy komponował Requiem, był już bardzo chory. Kompozytor nie zdołał ukończyć dzieła, choć zaprzątało go do ostatnich chwil życia – jeszcze 4 grudnia pracował nad wątkami Lacrimosa dies illa. Mozart prowadził wyścig z czasem, uważając, że pisze requiem na własną śmierć. Z takim przekonaniem zmarł.

Pierwsze wykonanie Requiem miało miejsce 14 grudnia 1793 roku w posiadłości hrabiego von Walsegga pod Wiedniem.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Brzesku

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button