ADV
Wiadomości

Erasmus+ w Szkole w Biesiadkach. Zmienia życie. Otwiera umysły

Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Biesiadkach realizuje międzynarodowy program Erasmus+: “Join us! Living responsibly as Europeans – Creating a sustainable environment”. Jednym z zaplanowanych działań był pobyt naszych partnerów w Polsce i tak 13.03.2023r. rozpoczęliśmy mobilność. Do szkoły zawitali uczniowie i nauczyciele z Portugalii, Niemiec, Holandii oraz Chorwacji. Przez tydzień gościło 8 nauczycieli oraz 21 uczniów.

Program wspólnych wjazdów rozpoczął się od wizyty w Kopalni Soli „Wieliczka”. Goście podziwiali niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Następnie udaliśmy się do królewskiego grodu Kraka. Na liście miejsc, które odwiedziliśmy był m. in. Zamek Królewski na Wawelu ze swoimi Kryptami, Bazylika Mariacka, Rynek Główny… Uczestnicy wycieczki byli zachwyceni polskimi zabytkami.

Tematem przewodnim kolejnego dnia było kultywowanie i propagowanie polskich tradycji. Uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez KGW „Biesiadna Ekipa” oraz stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki „Tradycja i Rozwój”. Pod czujnym okiem Pań przygotowane zostały palmy oraz ozdoby wielkanocne. Następnie wszyscy wykonali świąteczne kartki. Niezwykły entuzjazm u młodzieży wzbudziło wspólne przygotowanie pierogów. Miła atmosfera udzieliła się wszystkim a przygotowany żurek i domowe ciasto skradły serca uczestników. Popołudnie zaś młodzież spędziła na wspólnej zabawie na kręgielni w Brzesku.

Czwartek upłynął nam pod znakiem ekologii. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wspinaczki na Miejską Górę w Starym Sączu. Podczas spaceru ścieżką edukacyjną mogliśmy zapoznać się z cyklem rozwoju kumaka górskiego zaprezentowaną w niezwykłych Kroplach Rosy. Następnie udaliśmy się do zagrody edukacyjnej „Wiśniowy Sad”. Tam, przebywający u nas w ramach projektu Erasmus + goście, uczestniczyli w warsztatach związanych z fenomenem drożdży, które uwieńczone zostały samodzielnym wykonaniem przez młodzież wielu przysmaków:, np. pizzy, drożdżówek…. Kolejnym etapem były odwiedziny w tłoczni soków. Wszyscy mogliśmy zobaczyć proces powstania 100% soków a następnie mieliśmy możliwość ich degustacji. Bardzo dużo pozytywnych emocji wzbudził u uczniów dalszy etap naszej wycieczki – wizyta w zagrodzie „Jaśkowy Sad” i spotkanie ze stadem alpak. Zwieńczeniem naszej podróży była wizyta w elektrowni wodnej w Czchowie.

Goście przebywający u nas w ramach programu Erasmus + piątek spędzili w szkole. Nauczyciele mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach a uczniowie przygotowali wspólnie prezentacje podsumowujące ich pobyt w Polsce. Był to również czas pożegnań. Uczniom i nauczycielom wręczone zostały certyfikaty potwierdzające ich udział w mobilności. Następnie wszyscy uczestniczyliśmy w poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

Również w tym dniu uczniowie wzięli udział w bardzo interesującym wydarzeniu. Był to pokaz oraz ciekawe konkurencje prowadzone przez przedstawicieli OSP w Biesiadkach. Przygotowane atrakcje wzbudziły niemałe emocje i uśmiechy na twarzy uczestników.

18 marca 2023 r. mobilność realizowana w szkole w Biesiadkach dobiegła końca. Był to niezapomniany czas wspólnych wycieczek, spotkań, przygód oraz nieustającego rozwijania kompetencji posługiwania się językiem angielskim. Zarówno goszcząca u nas młodzież jak i ich opiekunowie przyznali na koniec, że pobyt w Polsce był dla nich niezapomnianym przeżyciem. Dla nas ich wizyta również była rewolucją w naszej szkole oraz miejscowości. Ale wszyscy byli zachwyceni bowiem jak mówi motto: „Erasmus+. Zmienia życie. Otwiera umysły”.

Koordynator projektu: Anna Korczyńska

Galeria zdjęć 

Podobne artykuły

Back to top button