ADV
1
KulturaWiadomościWideo
Trending

Erynie – serial kryminalny który kręcono m.in. w Pałacu Goetzów

Pasjonujący serial „Erynie” – nakręcony na podstawie równie pasjonujących kryminałów autorstwa Marka Krajewskiego, czyli jednego z najbardziej cenionych, uznanych i nagradzanych polskich pisarzy – to oryginalna produkcja Telewizji Polskiej wyreżyserowana przez Borysa Lankosza. Cykl powieści zekranizowano w dwunastoodcinkowej serii. Prace nad serialem prowadzono od początku 2020 r. Serial dostępny jest na płatnej platformie Vod.tvp.pl od końca października 2022 r. w modelu digital first (najpierw online, później w telewizji).

Część ujęć kręcono w Brzesku. Pałac Goetz został rezydencją Hrabiego Józefa Bekierskiego, którego w serialu gra Marcin Bosak. Ujęcia z Pałacu Goetzów można zobaczyć m.in. w trailerze od 47 sekundy.

Fabuła opowiada o losach komisarza policji Edwarda Popielskiego  prześladowcę lwowskich kryminalistów, który w śledztwach posługuje się wybitnym intelektem, potężną siłą mięśni i epileptycznymi wizjami. W rolę „Łysego” wciela się Marcin Dorociński. Z powodu padaczki wywoływanej przez światło chroni się on za przyciemnianymi okularami i żyje po zmroku. Jego naturalnym środowiskiem są mroczne zaułki, całonocne knajpy i burdele. Surrealistyczny klimat międzywojennego Lwowa, w którym obok siebie żyją rzezimieszki, prostytutki, narkomani, zboczeńcy, arystokraci, niepiśmienni chłopi, cyrkowe dziwolągi, Ukraińcy, Żydzi i Polacy.

Serial dostępny jest na płatnej platformie Vod.tvp.pl <==

To już kolejny film, dla którego planem filmowym stało się Brzesko i Pałac Goetza. Pałac zachwycił swym urokiem świat filmu i niejednokrotnie przeobrażał się w spektakularny plan zdjęciowy. Znani reżyserzy zarówno polscy, niemieccy, a nawet bollywoodzcy znaleźli w Pałacu idealne przestrzenie dla swoich filmów. Pałac upodobali sobie między innymi Wojciech Smarzowski oraz Agnieszka Holland. Pod koniec listopada 2022 r. zakończono prace na planie zdjęciowym nowej „Akademii Pana Kleksa”.


foto: Jarosław Sosiński / fb@Pałac Goetz
IB / Pałac Goetz / TVP

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button