ADV
Wiadomości

Brzescy policjanci promowali bezpieczne zachowania wśród pieszych

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Brzeska w ramach działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego wręczali pieszym odblaski. Elementy odblaskowe zostały ufundowane przez Marszałka Województwa Małopolskiego.

8 lutego 2023 r. r. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili akcję pn., „Bądź Widoczny – Daj Szansę Kierującemu” wręczając pieszym elementy odblaskowe. Akcja miała na celu uzmysłowienie, że dobra widoczność pieszego na drodze, poprzez założenie odblasków eliminuje element zaskoczenia kierowcy. Pieszy, prawidłowo wyposażony w element odblaskowy jest widoczny dla kierującego z większej odległości. Pozwoli to prowadzącemu pojazd, odpowiednio zareagować (np. zmniejszyć prędkość, skorygować tor jazdy), aby nie doszło do potrącenia.

Statystyki każdego roku pokazują, że najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. W 2022 roku w Małopolsce doszło do 483 wypadków z ich udziałem, w których 28 pieszych zginęło (co stanowi 27,5% ogółu zabitych), a 451 zostało rannych. Z danych tych wynika, że co 3 ofiara śmiertelna na małopolskich drogach to pieszy. Do wypadków z ich udziałem najczęściej dochodzi w godzinach wieczornych, kiedy widoczność człowieka na drodze jest znacznie ograniczona. Biorąc pod uwagę to zagrożenie, zasadnym jest promowanie widoczności człowieka na drodze, a tym samym używania przez poruszających się po drodze elementów odblaskowych po zmierzchu nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również na obszarze zabudowanym. W roku ubiegłym zdecydowana większość wypadków z udziałem pieszych oraz zabitych miała miejsce na obszarze zabudowanym.

Warto podkreślić, że prowadzone przez Małopolską Policję działania kontrolne, edukacyjne oraz inżynieryjne wpływają na poprawę bezpieczeństwa pieszych. W 2022 roku liczba zabitych pieszych uległa zmniejszeniu o 25, co stanowi prawie 50% spadek w stosunku do roku 2021.

KPP w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Back to top button