ADV
WiadomościWideo

Brzesko. Czarny spacer ulicami miasta / 26 października 2020 r. / zdjęcia / video

W poniedziałek 26 października 2020 r. o godzinie 18.00 kilkaset osób przeszło ulicami Brzeska, by zaprotestować przeciwko orzeczenia trybunału konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.

Zgromadzenie rozpoczęło się na Placu Kazimierza, a następnie ulicami miasta protestujący przeszli pod biuro poselskie wiceminister w resorcie zdrowia Józefy Szczurek Żelazko. Tam złożono symboliczną małą trumnę/ nagrobek i zapalono znicze. A następnie uczestnicy marszu udali się na rondo na obwodnicy miasta, gdzie na kilkanaście minut zablokowali ruch. Ponownie ulicami miasta przeszli prze rynek w Brzesku, ulicą Chopina (obok kościoła św. Jakuba, gdzie w tym czasie odbywała się Msza Święta), Ulicą Uczestników Ruchu Oporu i Placem Targowym powrócili na Plac Kazimierza, gdzie marsz został rozwiązany.

Na całej trasie przemarszu demonstranci skandowali hasła antyrządowe oraz pro-choicem.in m.in: „Całe Brzesko śpiewa z nami – nie zadzieraj z kobietami!”, „Wyp…ć!”, „je..ć PiS”, „Myślę, czuję, decyduję!”, „Rewolucja jest kobietą!” „Wybór, nie zakaz”. Podobne hasła były obecne na banerach i tablicach.

Policja nie interweniowała.

– Kilkudziesięciu policjantów czuwało nad bezpieczeństwem zarówno uczestników, jak i osób postronnych. Nie doszło do żadnych poważniejszych incydentów – poinformowała naszą redakcję asp. sztab. Ewelina Buda oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

Przypomnijmy – Trybunał Konstytucyjny przed kilkoma dniami zajął się sprawą aborcji eugenicznej, czyli aborcji dopuszczalnej ze względu na ciężkie wady płodu. Protesty jakie wywołało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego są formą sprzeciwu przeciwko tej decyzji.

VIDEO – zapis transmisji

IB

Fot. Maciej Mazur

Podobne artykuły

One Comment

Back to top button